Մեր նահատակների լույս հիշատակի առջև մենք այսօր կոչված ենք և պարտք ունենք արժևորելու․ Գարեգին Երկրորդ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին, արցախյան պատերազմի նահատակների հիշատակի արարողությանը ելույթ է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։
Նա, մասնավորապես, ինչպես հաղորդում է NEWS.am-ը, ասել է.
«Առ Աստված աղոթքով համախմբվել ենք այսօր հարգանքի ու երախտիքի մեր տուրքը մատուցելու Արցախի ազատ ու անկախ կյանքի պաշտպանության համար զոհված մեր հերոսներին և խոնրահվելու նրանց լույս հիշատակի առաջ։ Հայոց նոր գոյապայքարում նահատակված արիասիրտ մեր զինվորների ու զորահրամանատարների քաջագործությունները հավերժական վկայություններ են մեծ հայրենանվիրումի ու ազգասիրության։ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի նախաձեռնած պատերազմում, որը սանձազերծվեց Թուրքիայի սատարումով և վարձկան ահաբեկչների ներգրավումով, մեր հերոս զավակները խիզախությամբ մարտնչեցին թշնամու անհավասար ուժի դեմ՝ ի գին իրենց կյանքի՝ պաշտպանելով մեր հայրենիքը։ Այսօր բոլորս սիրելի որդեկորույս ծնողների, սգակիր հայրերի ու մայրերի, այրիացած կանանց ու որբացած մանուկների հետ միասին մեր սրտերում կրում ենք մեր զոհված քաջորդիների կորստի մեծ վիշտը։ Այս անասելի ցավի հետ մեկտեղ նաև հպարտություն ենք ապրում նրանց անզգուգական խիզախության, անօրինակ սխրանքների և պանծալի քաջագործությունների համար։ Մեր հերոսները մարտնչեցին ամենայն անձնվիրությամբ՝ արցախահայության ազատ ապրելու, արդար իրավունքի և Հայաստան ու Արցախ աշխարհի խաղաղ ապահով կյանքի և բարօր առաջընթացի տեսիլքով։ Մեր նահատակների լույս հիշատակի առջև մենք այսօր կոչված ենք և պարտք ունենք արժևորելու, իրականություն դարձնելու նրանց նվիրական երազներն ու տեսիլքները։
Դարերի հոլովույթում մեր ժողովուրդը բազում անգամներ մահվան հովիտների միջով է անցել, տեսել է ավեր, կոտորածներ, ցեղասպանություն, սակայն բոլոր փորձությունների մեջ կարողացել ենք հաղթել մահվանը։ Աստծում ապավինած մեր ցավն ու վիշտը վերածել ենք ուժի ու զորության։ Մեր կորուստն ու սուգը վերափոխել ենք կամքի ու վճռականության։ Անգամ Ցեղասպանությունից հետո, երբ նահատակվեցին մեր ժողովրդի 1,5 միլիոն զավակներ և կորցրինք պատմական հայրենիքի մեծագույն մասը, երբ Եղեռնից մազապուրծ բազում հայորդիներ տարագրվեցին ու սփռվեցին աշխարհով մեկ, մենք կարող եղանք աննկուն ոգով Արևելյան Հայաստանի այս փոքրիկ հատվածում վերակերտել մեր պետականությունը, շենացնել հայրենիքը, Սփյուռքում գաղթօջախներ հիմնել։
Այսօր պատերազմի հետևանքով ունեցած ցավալի կորուստներով և ստեղծված ներքաղաքական բարդ պայմաններով մեր երկիրը հայտնվել է ծանր ճգնաժամի առջև։ Այս դժվարին իրադրության մեջ հայրենիքի գերագույն շահի առաջ պետք է խոնարհվեն անհատական և խմբակային բոլոր շահերն ու հավակնությունները։ Յուրաքանչյուրիս, մասնավորապես, պետական և քաղաքական գործիչների պարտքն է՝ պատասխանատվության բարձր գիտակցությամբ հանձն առնել ամեն զոհողություն ստեղծված բարդ իրավիճակի հաղթահարման համար, հանուն մեր հայրենիքի կայունության, անվտանգության և վառ ու լուսավոր ապագայի։ Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված մեր զավակների անձնազոհության ու վառ հիշատակի հանդիման պետք է պահպանել մեր միասնականությունը, հեռու մնալ ատելություն ու թշնամանք հրահրող խոսքերից ու գործերից և զերծ պահել հայրենի մեր երկիրը նոր ցնցումներից և վտանգներից»։

Католикос всех армян: Мы должны сохранить наше единство, держаться подальше от слов и дел, вызывающих ненависть и вражду
Сегодня мы объединились молитвой к Богу, чтобы выразить свое уважение и благодарность нашим героям, которые погибли, защищая свободную и независимую жизнь Арцаха, и преклоняемся перед их памятью. Об этом заявил в своем выступлении на церемонии памяти павших в Арцахской войне в Первопрестольном Святом Эчмиадзине 22 ноября Католикос всех армян Гарегин II.
Как передает NEWS.am, он, в частности, отметил:
"Отвага наших храбрых солдат и командиров, погибших в новой армянской борьбе за существование, является вечным свидетельством большого патриотизма и любви к своей нации.
В войне, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах, при поддержке Турции и участии наемных террористов, наши сыны-герои храбро сражались с неравной силой врага, защитив нашу Родину ценой своих жизней. Сегодня мы все вместе с потерявшими сынов родителями, скорбящими отцами и матерями, вдовами и малышами-сиротами несем в своих сердцах большую скорбь в связи с потерей наших павших героев. Наряду с этой невыразимой болью мы также гордимся их мужеством, героизмом и храбростью. Наши герои самоотверженно боролись за свободу жизни армян Арцаха, за право справедливости.
На протяжении веков наш народ много раз проходил через долины смерти, он был свидетелем разрушений, резни, геноцида, но во всех испытаниях мы победили смерть. Мы превратили данные нам Богом боль и печаль в силу и могущество. Даже после Геноцида, когда погибли 1,5 миллиона армян и была потеряна большая часть нашей исторической родины, когда многие армяне, спасшиеся от Геноцида, были депортированы и рассеяны по миру, мы смогли восстановить нашу государственность на этой небольшой части Восточной Армении, сделать Родину процветающей, создать в диаспоре свои очаги.
Сегодня из-за болезненных потерь в результате войны и сложных внутриполитических условий наша страна переживает тяжелый кризис. В этой сложной ситуации все индивидуальные и групповые интересы и амбиции должны быть подчинены высшим интересам нашей Родины. Долг каждого из нас, в особенности государственных и политических деятелей, с высоким чувством ответственности пойти на все ради преодоления сложной ситуации, ради стабильности, безопасности и светлого будущего нашей Родины. В память наших сынов, отдавших жизнь за Родину, мы должны сохранить наше единство, держаться подальше от слов и дел, вызывающих ненависть и вражду, и уберечь нашу Родину от новых потрясений и опасностей".