Արցախի Չարեկտար և Ակնաբերդ գյուղերը կմնան հայկական կողմի վերահսկողության ներքո
Արցախի Շահումյանի շրջանի Չարեկտար և Ակնաբերդ գյուղերը կմնան հայերի վերահսկողության ներքո։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Չարեկտարի գյուղապետ Կամո Չականյանը, որը նշեց, որ նոր է վերադառնում գյուղից։
Նշենք, որ գյուղերի բնակիչները վերջին պահին են իմացել այս որոշման մասին։
«Չարեկտարի բնակիչները հիմնականում հանել են իրերը, այրել են տները, և դեռ պարզ չէ՝ կվերադառնա՞ն, թե՞ ռազմական բազա կտեղակայվի այնտեղ»,- ասաց գյուղապետը մեզ հետ զրույցում։
Նշենք, որ Չարեկտար գյուղը գտնվում է Շահումյանի շրջանում, սակայն նախկինում Մարտակերտի շրջանի գյուղերից էր։ Գյուղում բնակվում է 48 ընտանիք, ընդհանուր 270 բնակիչներով։
Ակնաբերդը Քարվաճառ շրջկետրոնից գտնվում է 67 կմ հեռավորության վրա, իսկ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից՝ 70 կմ հեռավորության վրա։ Ակնաբերդ համայնքի սահմանային գոտով հոսում է Տրտու գետի վտակը դեպի Սարսանգի ջրամբար:

Арцахские села Чаректар и Акнаберд останутся под контролем армян
Села Чаректар и Акнаберд Шаумянского района Арцаха останутся под контролем армян. Об этом заявил в беседе с корреспондентом NEWS.am глава Чаректара Камо Цаканян, который только вернулся в деревню.
Отметим, что жители обоих сел об этом решении узнали в последний момент.
"Жители Чаректара, в основном, вывезли вещи, подожгли дома. И пока не известно, вернутся они сюда или здесь будет размещена военная база", - заявил Цаканян.
Отметим, что деревня Чаректар находится в Шаумянском районе, но ранее это было одно из сел Мартакертского района. Здесь проживают 48 семей, 270 жителей.
Деревня Акнаберд находится в 67 км. от райцентра Карвачара, расстояние до Степанакерта – 70 км. Через пограничную зону Акнаберда течет приток реки Трту в сторону Сарсангского водохранилища.
- Российские военнослужащие готовятся к работе в совместном Российско-Турецком центре по контролю за прекращением огня в Карабахе В ходе подготовки военнослужащие изучают структуру, предназначение, задачи и функции, порядок организации работы...