ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կոչ է անում բոլոր օտարերկրյա վարձկաններին հեռացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակության ղեկավարները հանդես են եկել հայտարարությամբ.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակության ղեկավարները՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Է. Բիգենը և Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և Եվրոպական հարցերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը ողջունում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում ռազմական գործողությունների դադարեցումը ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարության:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են անում շարունակել ամբողջությամբ կատարել իրենց պարտավորությունները Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում ինչպես նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, այնպես էլ հրադադարի վերաբերյալ ունեցած իրենց նախկին ստանձնած պարտավորությունների համաձայն:
Համանախագահ երկրները կարևորում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ համաձայնեցված միջոցառումների նշանակությունը ՝ ռազմական գործողությունների չվերսկսումը երաշխավորելու համար:
Նրանք նաև կոչ են անում ամբողջությամբ և արագ հեռացնել բոլոր օտարերկրյա վարձկաններին տարածաշրջանից և հորդորում են բոլոր կողմերին հեշտացնել նրանց հեռացումը: Համանախագահ երկրները հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները կատարելու իրենց պարտավորության մասին, մասնավորապես ՝ ռազմագերիների փոխանակման և դիակների վերադարձի հետ կապված:
Նրանք ընդգծում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տեղահանված մարդկանց կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի պայմանների երաշխավորման կարևորությունը, ներառյալ` վերջին ռազմական գործողությունների ընթացքում տեղահանվածները:
Նրանք ընդգծում են պատմական և կրոնական ժառանգության պաշտպանության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում: Համանախագահ երկրները կոչ են անում Ադրբեջանին և Հայաստանին լիարժեք համագործակցել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ ՝ այդ ոլորտներում իրենց պարտավորությունները կատարելու և մարդասիրական հասանելիություն ապահովելու համար: Համանախագահ երկրները դիմում են միջազգային հանրությանը, այդ թվում ՝ ԿԽՄԿ-ին, ՄԱԿ-ի ինստիտուտներին և այլ համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առանձին երկրներին` համակարգված կերպով ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում մարդասիրական իրավիճակը բարելավելու ուղղությամբ:
Համանախագահները նաև վերահաստատում են իրենց աջակցությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) և նրա թիմի շարունակական աշխատանքներին: Համանախագահ երկրները հորդորում են Հայաստանին և Ադրբեջանին օգտվել գործող հրադադարից՝ համանախագահների հովանու ներքո բանակցություններ վարելու կայուն և հարատև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ:
Այդ համատեքստում համանախագահ երկրները հորդորում են կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ընդունել համանախագահներին տարածաշրջանում և պարտավորվել առարկայական բանակցություններ վարել՝ բոլոր չլուծված խնդիրները լուծելու համար `համաձայնեցված ժամանակացույցի համապատասխան:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հիշեցնում են իրենց հանձնառությունը վեճերը լուծելու համար ուժի չկիրառման կամ ուժի սպառնալիքի նկատմամբ:
Նրանք վերահաստատում են իրենց հետևողական և միասնական դիրքորոշումը՝ հօգուտ հակամարտության մնացած բոլոր հիմնական առարկայական հիմնախնդիրների բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորման համար, համահունչ այն հիմնարար սկզբունքներին և տարրերին, որոնք հայտնի են թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին:
Համանախագահ երկրները շարունակում են լիովին հավատարիմ մնալ այդ նպատակին հետևելուն ՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման խթանման իրենց երկարամյա ջանքերի համաձայն»,- նշված է հայտարարությունում:

OSEC Minsk Group Calls for Full and Prompt Departure from the Nagorno Karabakh Region of All Foreign Mercenaries
Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov, Deputy Secretary of State of the United States Stephen E. Biegun, and Minister for European and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian have issued a joint statement.
''The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov, Deputy Secretary of State of the United States Stephen E. Biegun, and Minister for European and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian - welcome the cessation of military activities in the area of the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with the statement by the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia, and President of the Russian Federation from November 9, 2020.
The Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group call upon Armenia and Azerbaijan to continue implementing fully their obligations under the November 9 statement, in Nagorno-Karabakh and the surrounding districts, as well as their previous ceasefire commitments. The Co-Chair countries highlight the significance of measures taken by the Russian Federation, in agreement with Azerbaijan and Armenia, to guarantee the non-renewal of hostilities. They also call for the full and prompt departure from the region of all foreign mercenaries, and call upon all parties to facilitate this departure.
The Co-Chair countries remind Armenia and Azerbaijan of their obligation to comply with the requirements of international humanitarian law, in particular with regard to the exchange of prisoners of war and the repatriation of remains.  They underline the importance of guaranteeing conditions for the voluntary, safe, dignified, and sustainable return of people displaced by the Nagorno-Karabakh conflict, including during the recent hostilities. They underscore the importance of protecting historical and religious heritage in and around Nagorno-Karabakh. The Co-Chair countries call on Azerbaijan and Armenia to cooperate fully with the relevant international organizations to implement their obligations in these areas and ensure humanitarian access.
The Co-Chair countries appeal to the international community including ICRC, UN institutions, and other appropriate structures as well as OSCE Minsk Group individual countries to take concrete steps to improve the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and adjacent areas in a coordinated way.  The Co-Chairs also reiterate their strong support for the continuing work of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office (PRCiO) and his team.
The Co-Chair countries urge Armenia and Azerbaijan to take advantage of the current ceasefire to negotiate a lasting and sustainable peace agreement under the auspices of the Co-Chairs. In that context, the Co-Chair countries urge the parties to receive the Co-Chairs in the region at the earliest opportunity and to commit to substantive negotiations to resolve all outstanding issues in accordance with an agreed timetable.
The Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group recall their firm commitment to the non-use or threat of force to settle disputes. They reiterate their consistent and united position in favor of a negotiated, comprehensive, and sustainable settlement of all remaining core substantive issues of the conflict in line with the basic principles and elements well-known to both Armenia and Azerbaijan. The Co-Chair countries remain fully committed to pursuing this objective in line with their long-standing efforts to promote peace, stability, and prosperity in the region''.