ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կոչ է անում բոլոր օտարերկրյա վարձկաններին հեռացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանից
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակության ղեկավարները հանդես են եկել հայտարարությամբ.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակության ղեկավարները՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Է. Բիգենը և Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և Եվրոպական հարցերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը ողջունում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում ռազմական գործողությունների դադարեցումը ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարության:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են անում շարունակել ամբողջությամբ կատարել իրենց պարտավորությունները Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում ինչպես նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, այնպես էլ հրադադարի վերաբերյալ ունեցած իրենց նախկին ստանձնած պարտավորությունների համաձայն:
Համանախագահ երկրները կարևորում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ համաձայնեցված միջոցառումների նշանակությունը ՝ ռազմական գործողությունների չվերսկսումը երաշխավորելու համար:
Նրանք նաև կոչ են անում ամբողջությամբ և արագ հեռացնել բոլոր օտարերկրյա վարձկաններին տարածաշրջանից և հորդորում են բոլոր կողմերին հեշտացնել նրանց հեռացումը: Համանախագահ երկրները հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները կատարելու իրենց պարտավորության մասին, մասնավորապես ՝ ռազմագերիների փոխանակման և դիակների վերադարձի հետ կապված:
Նրանք ընդգծում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տեղահանված մարդկանց կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի պայմանների երաշխավորման կարևորությունը, ներառյալ` վերջին ռազմական գործողությունների ընթացքում տեղահանվածները:
Նրանք ընդգծում են պատմական և կրոնական ժառանգության պաշտպանության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում: Համանախագահ երկրները կոչ են անում Ադրբեջանին և Հայաստանին լիարժեք համագործակցել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ ՝ այդ ոլորտներում իրենց պարտավորությունները կատարելու և մարդասիրական հասանելիություն ապահովելու համար: Համանախագահ երկրները դիմում են միջազգային հանրությանը, այդ թվում ՝ ԿԽՄԿ-ին, ՄԱԿ-ի ինստիտուտներին և այլ համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առանձին երկրներին` համակարգված կերպով ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում մարդասիրական իրավիճակը բարելավելու ուղղությամբ:
Համանախագահները նաև վերահաստատում են իրենց աջակցությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) և նրա թիմի շարունակական աշխատանքներին: Համանախագահ երկրները հորդորում են Հայաստանին և Ադրբեջանին օգտվել գործող հրադադարից՝ համանախագահների հովանու ներքո բանակցություններ վարելու կայուն և հարատև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ:
Այդ համատեքստում համանախագահ երկրները հորդորում են կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ընդունել համանախագահներին տարածաշրջանում և պարտավորվել առարկայական բանակցություններ վարել՝ բոլոր չլուծված խնդիրները լուծելու համար `համաձայնեցված ժամանակացույցի համապատասխան:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հիշեցնում են իրենց հանձնառությունը վեճերը լուծելու համար ուժի չկիրառման կամ ուժի սպառնալիքի նկատմամբ:
Նրանք վերահաստատում են իրենց հետևողական և միասնական դիրքորոշումը՝ հօգուտ հակամարտության մնացած բոլոր հիմնական առարկայական հիմնախնդիրների բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորման համար, համահունչ այն հիմնարար սկզբունքներին և տարրերին, որոնք հայտնի են թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին:
Համանախագահ երկրները շարունակում են լիովին հավատարիմ մնալ այդ նպատակին հետևելուն ՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման խթանման իրենց երկարամյա ջանքերի համաձայն»,- նշված է հայտարարությունում:

Минская группа ОБСЕ призывает всех иностранных наемников полностью и незамедлительно покинуть регион Нагорного Карабаха
Министры иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением:
''Главы делегаций стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, заместитель Государственного секретаря Соединенных Штатов Стивен Биган и Министр по делам Европы и иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан, приветствуют прекращение боевых действий в районе нагорно-карабахского конфликта в соответствии с Заявлением Президента Азербайджанской Республики, Премьер-министра Республики Армения и Президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года.
Страны – сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают Армению и Азербайджан продолжать в полном объеме выполнять свои обязательства в Нагорном Карабахе и прилегающих районах согласно Заявлению от 9 ноября, а также свои предыдущие обещания в отношении прекращения огня. Страны – сопредседатели подчеркивают значимость принимаемых Российской Федерацией по согласованию с Азербайджаном и Арменией мер, направленных на обеспечение гарантий невозобновления боевых действий. Они также призывают к полному и безотлагательному уходу из региона всех иностранных наемников и призывают все стороны способствовать этому.
Страны – сопредседатели напоминают Армении и Азербайджану об их обязанности соблюдать требования международного гуманитарного права, в том числе касающиеся обмена пленными и репатриации останков погибших. Они подчеркивают важность обеспечения условий для добровольного, безопасного и достойного возвращения на устойчивой основе лиц, перемещенных в результате нагорно-карабахского конфликта, в том числе в результате недавних боевых действий. Они обращают внимание на важность защиты исторического и религиозного наследия в Нагорном Карабахе и прилегающих районах. Страны – сопредседатели призывают Азербайджан и Армению в полной мере сотрудничать с соответствующими международными организациями в целях выполнения своих обязательств, касающихся указанных территорий, и обеспечения гуманитарного доступа.
Страны – сопредседатели призывают международное сообщество, включая Международный комитет Красного Креста, учреждения Организации Объединенных Наций и другие соответствующие структуры, а также страны-члены Минской группы ОБСЕ принять конкретные скоординированные меры для улучшения гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и прилегающих районах. Они также вновь заявляют о своей решительной поддержке дальнейшей работы Личного представители действующего Председателя ОБСЕ и его команды.
Страны – сопредседатели настоятельно призывают Армению и Азербайджан воспользоваться нынешним прекращением огня для выработки под эгидой сопредседателей долгосрочного и устойчивого мирного соглашения. В этой связи страны – сопредседатели настоятельно призывают стороны при первой возможности принять сопредседателей в регионе и продемонстрировать готовность к проведению субстантивных переговоров в целях решения всех остающихся вопросов в соответствии с согласованными временными рамками.
Страны – сопредседатели Минской группы ОБСЕ напоминают о своей твердой приверженности принципу неприменения силы или угрозы силой при разрешении споров. Они вновь заявляют о своей последовательной и единой позиции в пользу согласованного, всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех основных нерешенных вопросов, связанных с конфликтом, в соответствии с базовыми принципами и элементами, хорошо известными как Армении, так и Азербайджану. Страны – сопредседатели по-прежнему в полной мере привержены достижению этой цели в соответствии с их давно предпринимаемыми усилиями по содействию миру, стабильности и процветанию в регионе''.