Ալիևը բարձրաձայնել է Հայաստանի տարածքների նկատմամբ իր նկրտումների մասին
Աշխարհի քարտեզի վրա 1918թ. հայտնված Ադրբեջան պետության նախագահ Իլհամ Ալիևն օգտագործել է Բաքվում ռազմական շքերթի առիթն իր տարածքային նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ ի ցույց դնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա հայտարարել է, թե իբր Զանգեզուրն ու Երևանն ադրբեջանական պատմական տարածքներն են:
Իլհամ Ալիևը նշել է՝ իբր «ադրբեջանական ժողովուրդը դարերով ապրել է այժմ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում գտնվող այդ տարածքներում, հետո տեղահանվել իրենց պատմական հողերից»:
Տասնամյակներ շարունակ Արցախի Հանրապետության տարածքների նկատմամբ ունեցած նկրտումներից հետո, այժմ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության ռազմատենչ կուրսը փոխվել է դեպի միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանները:
Բաքվում անցկացվող շքերթին մասնակցել է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որն անթաքույց քաղաքական և ռազմական աջակցություն էր տրամադրում Ադրբեջանին՝ Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմում:

Алиев заявил о своих притязаниях на территории Армении
Президент Азербайджана - государства, появившегося на карте мира лишь в 1918 году, - Ильхам Алиев на военном параде в Баку заявил о своих территориальных претензиях к Армении. Как передает "Арменпресс", он заявил о том, что якобы Зангезур и Ереван являются историческими азербайджанскими территориями.
Ильхам Алиев отметил, что "азербайджанский народ веками жил на этих территориях, находящихся сейчас в пределах Республики Армения, а затем был изгнан со своих исторических земель".
После многолетних притязаний на территории Республики Арцах, сейчас милитаристский курс государственной политики Азербайджана направлен на международно-признанные государственные границы Республики Армения.
В параде в Баку принял участие и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который оказывал неприкрытую политическую и военную поддержку Азербайджану в войне против Арцаха.