Արա Այվազյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Դեկտեմբերի 14-ին արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչներին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին։
Հանդիպման առանցքում էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հաստատված հրադադարին հաջորդած զարգացումները, արցախահայության իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության հարցեր: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց հայկական կողմերի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ արցախահայության իրավունքների ու շահերի հասցեագրումը պետք է տեղի ունենա նախևառաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո խաղաղ գործընթացի շրջանակներում: Որպես հայկական կողմի առաջնահերթություն՝ Արա Այվազյանն ընդգծեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Արցախի կարգավիճակի հաստատումը, Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության՝ սեփական բնակավայրեր անվտանգ վերադարձի համար պայմանների ապահովումը և կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանումը:
Նախարար Այվազյանը համանախագահների ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից՝ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները խախտելու վարքագծի վրա: Նախարարի խոսքով՝ վերջինիս ակնհայտ դրսևորումն էին նախօրեին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում սադրիչ գործողությունները, որոնք իրականացվել են համանախագահների` տարածաշրջան այցելելու օրերին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից տարբեր մակարդակներով հնչեցվող հայտարարություններում  շարունակաբար արտացոլվող ատելության և հայատյաց խոսքին` նախարարը շեշտեց, որ դրանցով ևս մեկ անգամ ապացուցվում է Ադրբեջանի անկարողությունը՝ կառուցողաբար ներգրավվելու խաղաղ գործընթացին և հրաժարվելու ուժի և ուժի սպառնալիքի դիրքերից հանդես գալու քաղաքականությունից:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անդրադարձան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսման հարցերի շրջանակին:

On December 14, Foreign Minister Ara Aivazian received the representatives of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries - the OSCE Minsk Group Co-Chairs Stéphane Visconti (France), Andrew Schofer (USA), Charge d'Affaires of the Russian Federation to Armenia Alexey Sinegubov, as well as the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
At the centre of the discussion were the developments following the ceasefire established in Nagorno-Karabakh conflict zone, the issues on restoration and protection of the rights of Armenians of Artsakh. In this context the Foreign Minister of Armenia reiterated the principled position of the Armenian sides on addressing the rights and interests of the Armenians of Artsakh, first and foremost, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship within the framework of the peace process. As a priority of the Armenian side, Ara Aivazian emphasized the establishment of the status of Artsakh on the basis of the right of the people of Artsakh to self-determination, the de-occupation of the territories of Artsakh under the Azerbaijani control, the provision of conditions for the safe return of the Armenians of Artsakh to their settlements, preservation of religious and cultural heritage.
Minister Aivazian once again drew the attention of the Co-Chairs to Azerbaijan’s behavior of violating its obligations under the trilateral statement. According to the Minister, the obvious manifestations of the latter were the provocative actions on the Artsakh-Azerbaijani line of contact, which were carried out amid the visit of the Co-Chairs to the region.
Touching upon the hate speech and Armenophobia continuously expressed in the statements of the Azerbaijani military-political leadership at various levels, the Minister stressed that these once again prove Azerbaijan's inability to engage constructively in the peace process and renounce its policy of speaking from the position of force or the use of force.
During the meeting the Minister of Foreign Affairs of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs touched upon the resumption of the peace process in the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.