ՄԽ համանախագահները և միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի սադրանքները. Արցախի ԱԳՆ
«2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակողական գործողություններ են ձեռնարկել Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում Պաշտպանության բանակի վեց զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի ծանրության հրազենային վիրավորումներ: Ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողությունները շարունակվել են նաև դեկտեմբերի 13-ին Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն և Հին Շեն գյուղերի ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերն անմիջապես տեղեկացվել են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման փաստերի մասին: Ռուսական խաղաղապահների միջամտության արդյունքում ռազմական գործողությունները դադարեցվել են, տեղակայվել են նաև խաղաղապահ ուժերի լրացուցիչ դիտակետեր՝ իրավիճակը շուրջօրյա դիտարկելու և հրադադարի ռեժիմի պահպանումը վերահսկելու նպատակով:
Դեկտեմբերի 11-13-ը ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողությունները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են: Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների չկատարումը, ծայրաստիճան արհամարհական վերաբերմունքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համաձայնեցված ձևաչափի նկատմամբ, Բաքվի կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման քաղաքական գործընթացի վերսկսման արհեստական ձգձգումը և ռազմական ուժի վրա հաշվարկը շարունակում են մնալ տարածաշրջանում սպառնալիքների հիմնական աղբյուրը և տևական ու ամուր խաղաղություն հաստատման համար խոչընդոտը:
Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք ակնհայտորեն Բաքվի զավթողական քաղաքականության շարունակությունն են և փորձ՝ ընդլայնելու Արցախում օկուպացիայի գոտին, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, Արցախի զգալի մասի բռնազավթումն ու էթնիկ զտումները պետք է խստագույնս դատապարտվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և, ընդհանրապես՝ միջազգային հանրության կողմից:
Արցախի Հանրապետությունը, իր կողմից, կշարունակի հետևողական ջանքեր գործադրել Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև հանրապետության տարածքի դեօկուպացիային և նրա բնակչության՝ իրենց նախկին բնակության վայրեր վերադարձին հասնելու նպատակով»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Провокационные действия Азербайджана являются грубым нарушением трехстороннего заявления о прекращении огня: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением.
"11 декабря 2020 года вооруженные силы Азербайджана предприняли в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района действия наступательного характера, в результате чего шесть военнослужащих Армии обороны получили огнестрельные ранения разной степени тяжести. Провокационные действия азербайджанской стороны продолжились и 13 декабря в направлении сел Мец Шен и Хин Шен Шушинского района.
Дислоцированные в Республике Арцах российские миротворческие силы были незамедлительно проинформированы о фактах нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня. В результате вмешательства российских миротворцев боевые действия были прекращены, установлены также дополнительные наблюдательные посты миротворческих сил для круглосуточного мониторинга обстановки и контроля за соблюдением режима прекращения огня.
Провокационные действия азербайджанской стороны 11-13 декабря являются грубым нарушением трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года. Несоблюдение Азербайджаном своих международных обязательств, крайне пренебрежительное отношение к согласованному посредническому формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ, искусственное затягивание со стороны Баку возобновления политического процесса по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта и ставка на военную силу продолжают оставаться основным источником угроз в регионе и препятствием для установления долгосрочного и прочного мира.
Данные действия Азербайджана, которые очевидным образом являются продолжением захватнической политики Баку и попыткой расширить зону оккупации в Арцахе, как и в целом захват значительной части Арцаха и этнические чисти должны удостоиться самого строго осуждения со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества в целом.
Республика Арцах, со своей стороны, продолжит предпринимать последовательные усилия, направленные на международное признание Арцаха с целью достичь мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и добиться деоккупации территории республики и возвращения ее населения в места своего прежнего проживания".