ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիայից, Էնդրյու Շեֆերը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից) հանդես են եկել հայտարարությամբ, փոխանցում է News.am:
«Ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին և ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը մեկնել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, Երևան՝ դեկտեմբերի 13-ին և 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է Նախագահ Ալիևը։ Հանդիպել են արտգործնախարար Բայրամովի հետ: Երևանում նրանց ընդունել է վարչապետ Փաշինյանը, հանդիպել են արտգործնախարար Այվազյանի հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի՝ ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով, Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երևանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը: Համանախագահները հանդիպել են նաև տարածաշրջանում գործող ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ: Գրասենյակի նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը նույնպես մասնակցում էր բոլոր հանդիպումներին:
Երկու մայրաքաղաքներում էլ կողմերը ներկայացրեցին իրավիճակի գնահատականը և հայտնեցին  գալիք տարում համանախագահների հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքները: Հաշվի առնելով նոր իրողությունները ՝ համանախագահները հաստատեցին իրենց շարունակական նվիրվածությունը ՝ կողմերի հետ կառուցողականորեն համագործակցելու տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու և առկա խնդիրները լուծելու համար:
Համանախագահները պարտավորվել են նաև կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ»։
Նշելով զոհերի պատճառ դարձած միջադեպերի մասին վերջերս տարածված հաղորդագրությունները, համանախագահները կողմերին կոչ արեցին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կայունացնելու համար` իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Համանախագահները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտել բոլոր ձերբակալվածների փոխանակումը և արագացնել աճյունների հայտնաբերումն ու վերադարձը` համաձայնեցնելով ԿԽՄԿ-ի հետ:
Անդրադառնալով Տիրանայում Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախարարների դեկտեմբերի 3-ի հայտարարությանը` համանախագահները վերահաստատեցին իրենց միասնական դիրքորոշումը` հօգուտ մնացած հիմնական առանցքային հարցերի համապարփակ և կայուն կարգավորման: Համանախագահներն ու կողմերը շեշտեցին սադրիչ հռետորաբանության նվազեցման կարևորությունը` առավել դրական միջավայր ստեղծելու համար: Համանախագահներն ու կողմերն ընդգծեցին միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցության կարևորությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պաշտպանելու համար»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по итогам визита в Армению и Азербайджан
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов из Российской Федерации, Стефан Висконти из Франции и Эндрю Шофер из Соединенных Штатов Америки) выступили с заявлением, передает News.am.
"Французский сопредседатель Стефан Висконти и американский сопредседатель Эндрю Шофер посетили Баку 12 и 13 декабря и Ереван 13 и 14 декабря. В Баку они были приняты президентом Ильхамом Алиевым и встретились с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. В Ереване их принял премьер-министр  Никол Пашинян, они провели встречу сминистром иностранных дел Ара Айвазяном. Из-за невозможности выезда российского сопредседателя Игоря Попова Российскую Федерацию в Баку представлял посол России Михаил Бочарников, а в Ереване - поверенный в делах России Алексей Синегубов. Сопредседатели также встретились с представителями МККК и агентств ООН, действующих в регионе. Личный представитель Действующего председателя (PRCiO) Анджей Каспшик также принимал участие во всех встречах.
В обеих столицах стороны представили свою оценку ситуации на местах и выразили свои ожидания относительно взаимодействия с сопредседателями в наступающем году. Принимая во внимание новые реалии, сопредседатели подтвердили свою неизменную приверженность конструктивному взаимодействию со сторонами в целях содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и решения нерешенных вопросов. Сопредседатели также обязались представить конкретные предложения по вопросам, поднятым в ходе встреч, для дальнейшего обсуждения между сторонами.
Отметив недавние сообщения об инцидентах, приведших к жертвам, сопредседатели призвали стороны принять дополнительные меры для стабилизации ситуации в соответствии со своими обязательствами. Сопредседатели призвали Армению и Азербайджан как можно скорее завершить обмен всеми задержанными и ускорить идентификацию и репатриацию останков в координации с МККК.
Ссылаясь на заявление министров стран-сопредседателей Минской группы от 3 декабря в Тиране, сопредседатели подтверждают свою единую позицию в пользу всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся ключевых вопросов. Сопредседатели и стороны подчеркнули важность уменьшения провокационной риторики для создания более позитивной среды. Сопредседатели и стороны подчеркнули важность взаимодействия с международными организациями для оказания гуманитарной помощи населению, пострадавшего от конфликта, а также защиты культурного и религиозного наследия".