ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիայից, Էնդրյու Շեֆերը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից) հանդես են եկել հայտարարությամբ, փոխանցում է News.am:
«Ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին և ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը մեկնել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին և 13-ին, Երևան՝ դեկտեմբերի 13-ին և 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է Նախագահ Ալիևը։ Հանդիպել են արտգործնախարար Բայրամովի հետ: Երևանում նրանց ընդունել է վարչապետ Փաշինյանը, հանդիպել են արտգործնախարար Այվազյանի հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի՝ ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով, Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երևանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը: Համանախագահները հանդիպել են նաև տարածաշրջանում գործող ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ: Գրասենյակի նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը նույնպես մասնակցում էր բոլոր հանդիպումներին:
Երկու մայրաքաղաքներում էլ կողմերը ներկայացրեցին իրավիճակի գնահատականը և հայտնեցին  գալիք տարում համանախագահների հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքները: Հաշվի առնելով նոր իրողությունները ՝ համանախագահները հաստատեցին իրենց շարունակական նվիրվածությունը ՝ կողմերի հետ կառուցողականորեն համագործակցելու տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու և առկա խնդիրները լուծելու համար:
Համանախագահները պարտավորվել են նաև կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ»։
Նշելով զոհերի պատճառ դարձած միջադեպերի մասին վերջերս տարածված հաղորդագրությունները, համանախագահները կողմերին կոչ արեցին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կայունացնելու համար` իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Համանախագահները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտել բոլոր ձերբակալվածների փոխանակումը և արագացնել աճյունների հայտնաբերումն ու վերադարձը` համաձայնեցնելով ԿԽՄԿ-ի հետ:
Անդրադառնալով Տիրանայում Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախարարների դեկտեմբերի 3-ի հայտարարությանը` համանախագահները վերահաստատեցին իրենց միասնական դիրքորոշումը` հօգուտ մնացած հիմնական առանցքային հարցերի համապարփակ և կայուն կարգավորման: Համանախագահներն ու կողմերը շեշտեցին սադրիչ հռետորաբանության նվազեցման կարևորությունը` առավել դրական միջավայր ստեղծելու համար: Համանախագահներն ու կողմերն ընդգծեցին միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցության կարևորությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պաշտպանելու համար»:

Statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs
French Co-Chair Stephane Visconti and U.S. Co-Chair Andrew Schofer traveled to Baku 12 and 13 December and Yerevan 13 and 14 December. In Baku, they were received by President Aliyev and met with Foreign Minister Bayramov. In Yerevan, they were received by Prime Minister Pashinyan and met with Foreign Minister Aivazian. Due to Russian Co-Chair Igor Popov’s inability to travel, the Russian Federation was represented in Baku by Russian Ambassador Mikhail Bocharnikov and in Yerevan by Russian chargé d’affaires Alexei Sinegubov.  The Co-Chairs also met with representatives of the ICRC and UN agencies active in the region.  The Personal Representative of the Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in all meetings.
In both capitals, the sides provided their assessment of the situation on the ground and expressed their expectations on engagement with the Co-Chairs for the coming year.  Taking into account the new realities, the Co-Chairs affirmed their continuing commitment to engage constructively with the sides to promote peace, stability, and prosperity in the region and to resolve outstanding issues.  The Co-Chairs also committed to providing concrete proposals on issues raised during the meetings for future discussions between the sides.
Noting recent reports of incidents resulting in casualties, the Co-Chairs called on the sides to take additional measures to stabilize the situation in accordance with their commitments.  The Co-Chairs urged Armenia and Azerbaijan to complete as soon as possible the exchange of all detainees and accelerate the identification and repatriation of remains in coordination with the ICRC.
Recalling the 3 December OSCE ministerial statement in Tirana by the Minsk Group Co-Chair country heads of delegation, the Co-Chairs reiterate their united position in favor of comprehensive and sustainable settlement of all remaining core substantive issues. The Co-Chairs and the sides stressed the importance of reducing inflammatory rhetoric in order to create a more positive environment.  The Co-Chairs and the sides emphasized the importance of engaging with international organizations to promote humanitarian assistance to populations affected by the conflict, as well as the protection of cultural and religious heritage.