Ղազանչեցոցի վրա հարձակումը, հնարավոր է, պատերազմական հանցագործություն է. Human Rights Watch
Հեղինակավոր Human Rights Watch-ը ծավալուն հոդված է հրապարակել Ադրբեջանի կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն հրթիռային հարված հասցնելու վերաբերյալ` նշելով, որ այդ հարձակումը, հնարավոր է, պատերազմական հանցագործություն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` կազմակերպությունը հիշեցնում է, որ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական ուժերը մեկ օրում Ղազանչեցոցին երկու հարված են հասցրել:
«Մի քանի ժամվա ընթացքում երկու առանձին հարձակումները ենթադրելու առիթ են տալիս, որ եկեղեցու վրա հարձակումը եղել է կանխամտածված, չնայած նրան, որ առկա չեն բավարար ապացույցներ: Human Rights Watch-ի կողմից հավաքված զենքի մնացորդները ապացույց են նրա, որ օգտագործվել են կառավարվող զինատեսակներ»,- նշված է հոդվածում:
HRW-ին հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը BBC-ին տված հարցազրույցում նշել է, թե եկեղեցու վրա հարձակումները կարող են լինել միայն պատահականության արդյունք:
Հոդվածագիրը հիշեցրել է, որ եկեղեցու հրթիռակոծման արդյունքում վիրավորում են ստացել նաև տեղանքում այդ պահին աշխատանքներ իրականացրած լրագրողները:

Атаки на Казанчецоц, возможно, военное преступление: Human Rights Watch
Human Rights Watch опубликовала обширную статью о ракетном ударе Азербайджана по церкви Казанчецоц в Шуши, отметив, что это нападение, возможно, является военным преступлением. Организация напоминает, что во время войны азербайджанские силы в течение одного дня нанесли два удара по церкви Казанчецоц.
"В течение нескольких часов два отдельные атаки предполагают, что они были преднамеренными, хотя нет достаточных доказательств. Останки боеприпасов, собранные Human Rights Watch, являются доказательством того, что использовались управляемые виды оружия”, - говорится в статье. HRW напомнил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью BBC отметил, что нападения на церковь могут быть только результатом случайности, пишет Арменпресс.
Автор статьи также  напомнил, что в результате ракетного обстрела церкви ранения получили также и журналисты, осуществлявшие на данный момент свою работу в этой местности.
8 октября Вооруженные силы Азербайджана дважды подвергали ракетному обстрелу церковь Казанчецоц в Шуши.