Ռուս խաղաղապահները ղարաբաղցի աշակերտների համար դասեր են անցկացրել անվտանգության միջոցառումների վերաբերյալ
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ականազերծման ռուսական կենտրոնի զինծառայողները Ասկերանի շրջանի Ճարտար գյուղի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի աշակերտների համար դասեր են անցկացրել պայթյունավտանգ առարկաներ հայտնաբերելիս անվտանգության միջոցառումների պահպանման վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
«Աշակերտներին պատմել են պայթուցիկ սարքերի դասակարգման և պայթյունավտանգ առարկաներ հայտնաբերելիս գործողությունների մասին: Մասնագետները նաև ցուցադրել են առաջին բուժօգնություն ցույց տալու կանոնները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ականազերծման կենտրոնի զինծառայողները ցուցադրել են ռուս զինծառայողների հանդերձանքի նմուշներ. ականազերծման ՕՎՌ-2 համազորային լրակազմը՝ նախատեսված պայթյունի խոցող գործոններից սակրավորի պաշտպանության համար, ԻՄՊ-Ս 2 ականորսիչները և ԻՆՎՈՒ-3Մ «Կորշուն» որոշ պայթուցիկ սարքերի շարժական որսիչը, որը պայթուցիկ սարքերը հայտնաբերում է ռադիոէլեկտրոնային բաղադրիչների և սխեմաների հիման վրա, փոխանցում է News.am:
Դասերին ընդհանուր մասնակցել է ավելի քան 80 աշակերտ միջին և բարձր դասարաններից, ուսուցիչներ և աշակերտների ծնողներ:

Российские миротворцы провели занятия по мерам безопасности с учениками школы №1 в городе Чартар
Военнослужащие российского Центра гуманитарного разминирования в Нагорном Карабахе провели занятия по соблюдению мер безопасности при обнаружении взрывоопасных предметов с учащимися общеобразовательной школы №1 г. Чартар Аскеранского района.
Школьникам рассказали о классификации взрывных устройств и действиях при обнаружении взрывоопасных предметов. Также специалисты продемонстрировали правила оказания первой медицинской помощи.
Военнослужащие центра разминирования продемонстрировали образцы экипировки российских военнослужащих, - общевойсковой комплект разминирования ОВР-2, предназначенного для защиты сапера от поражающих факторов взрыва, миноискатели ИМП-С 2 и переносной искатель неконтактных взрывных устройств ИНВУ-3М «Коршун», обнаруживающий взрывные устройства на основе радиоэлектронных компонентов и схем.
Всего в занятиях приняло участие более 80 учеников средних и старших классов, учителя и родители школьников.
В соответствии с договоренностями, указанными в совместном заявлении Президента Российской Федерации, президента Азербайджанской республики и премьер-министра Республики Армения, с 00 часов 00 минут по московскому времени 10 ноября т.г. объявлено полное прекращение огня и всех военных действий в Нагорном Карабахе.