Պուտինն ու Մակրոնը քննարկել են ԼՂ-ում իրավիճակի կարգավորման հարցը
Դեկտեմբերի 22-ին հեռախոսազրույց է կայացել ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Էմանուել Մակրոնի միջև, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման հարցը: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է Tert.am:
«Հանգամանորեն քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տիրող իրավիճակը: Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կայունանում է, իսկ պայմանավորվածությունները, որոնք ամրագրվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ, ընդհանուր առմամբ, հետևողականորեն իրագործվում են: Ընդգծվել է ռուս խաղաղապահների կողմից իրականացվող հաջող աշխատանքը, որոնք Բաքվի և Երևանի խնդրանքով ապահովում են հրադադարի ռեժիմի պահպանումն ու քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը»,- ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ կողմերը հաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման տարբեր հայեցակետերի համակարգումը շարունակելու պատրաստակամությունը, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Առավել արդիական հայեցակետերի շարքում նշվում են հումանիտար խնդիրները՝ կապված տեղահանված արցախցիների վերադարձի, ենթակառուցվածքների վերականգնման, մշակութային և կրոնական հուշարձանների պահպանման հետ, մասնավորապես՝ Հումանիտար հարցերով արձագանքման միջազգային կենտրոնի գծով:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 10-ին ստորագրել է եռակողմ հայտարարություն, որով Ադրբեջանին են անցնում Արցախի յոթ շրջանները, Շուշին ու Հադրութը, բացառությամբ մի գյուղի, գյուղեր Ասկերանի ու Մարտունու շրջանից, ինչպես նաև Մարտակերտի շրջանի Թալիշ և Մատաղիս գյուղերը։
Ըստ այդ հայտարարության՝ Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբ, այդ թվում՝ հրաձգային զենքով զինված 1960 զինծառայող, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմոբիլային և հատուկ տեխնիկա:

Putin, Macron Confirm Readiness for Further Cooperation on Karabakh
Russian President Vladimir Putin and his French counterpart Emmanuel Macron discussed the situation around Nagorno-Karabakh in detail and confirmed their mutual readiness to continue the coordination on various aspects of the peaceful settlement, Kremlin press service said Tuesday, TASS reports.
"Russian President underscored that the situation in the region stabilizes itself, and the November 9 agreements, achieved by the presidents of Russia, Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia - are generally being complied with. The sides noted a successful work of the Russian peacekeepers, who ensure the ceasefire and the safety of civilians under the request of Baku and Yerevan. The sides confirmed mutual readiness for further coordination on various aspects of the settlement in Nagorno-Karabakh, within the OSCE Minsk Group in particular," the press service said.
Humanitarian problems, connected to repatriation of refugees, restoration of infrastructure, preservation of religious and cultural memorials were named as the most pressing issues.
Previously, the two leaders discussed the situation in Nagorno-Karabakh on November 16. At that time, Putin told his French counterpart about the stabilization of situation in Nagorno-Karabakh and deployment of a peacemaker contingent in the region.