Համավարակի դեմ պայքարի համար աշխարհում արդեն ավելի քան 13 տրլն դոլար Է ծախսվել. Nikkei
COVID-19-ի համավարակի դեմ պայքարի, դրա հետ կապված տնտեսական դժվարությունների հաղթահարման եւ բնակչության օգնության համար հատկացումների ընդհանուր գումարն աշխարհում այժմ գերազանցել Է 13 տրիլիոն դոլարը: Դեկտեմբերի 23-ին այդ մասին հայտնել Է ճապոնական Nikkei գործարար թերթը՝ վկայակոչելով իր փորձագետների հաշվարկները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Այդ գումարը, թերթի տվյալներով՝ հաշի Է առնում նաեւ համավարակի պայմաններում տնտեսության խթանման միջոցների՝ գրեթե 900 միլիարդ դոլարի՝ հենց նոր ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում համաձայնեցված փաթեթը: Տնտեսության խթանման ավելի ու ավելի նոր ծրագրերի ընդունումը, նշում Է «Նիկեյը», հանգեցնում Է աշխարհի առաջատար երկրների պետական պարտքի ուռճացման: Փորձագետների հաշվարկներով՝ 2021 թվականին այն կհասնի նրանց միագումար համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 125 տոկոսին:

Nikkei: на борьбу с пандемией и поддержку экономики в мире уже затрачено более $13 трлн
Общая сумма ассигнований на борьбу с пандемией COVID-19, преодоление связанных с этим экономических трудностей и помощь населению превысила сейчас в мире $13 трлн. Об этом сообщила в среду японская деловая газета Nikkei со ссылкой на расчеты своих экспертов, передает ТАСС.
Эта сумма, по ее данным, учитывает и только что согласованный в Конгрессе США пакет мер по стимулированию экономики в условиях пандемии почти на $900 млрд.
Принятие все новых программ стимулирования экономики, отмечает "Никкэй", приводит к разбуханию государственного долга у ведущих стран мира. По подсчетам экспертов, в 2021 году он достигнет 125% их совокупного ВВП.
По состоянию на 18 декабря в мире было выявлено более 75 млн случаев заражения новым коронавирусом. Об этом свидетельствуют данные американского Университета Джонса Хопкинса, который ведет подсчеты на основе информации международных организаций и национальных властей. По данным университета, умерли почти 1,7 млн заразившихся.