Վարչապետը հանդիպել է Արցախյան պատերազմի կամավորականներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Արցախյան պատերազմի մասնակից կամավորական ջոկատների մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով կամավորականներին՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի եղբայրներ, ուրախ եմ մեր այսօրվա հանդիպման համար: Մենք, ինչպես և պայմանավորվել էինք, այսօր հանդիպում ենք որպես կամավոր կամ զորահավաքի շրջանակում առաջնագիծ մեկնած խմբերի, ջոկատների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր տարբեր ձևաչափերով հանդես են եկել կամ ցանկություն են հայտնել այսպիսի հանդիպում, քննարկում ունենալու: Ինձ համար շատ կարևոր է այսօրվա մեր խոսակցությունը, և ես համարում եմ, որ սա խոսակցություն է, որը պետք է շարունակվի, որովհետև մենք շատ բան ունենք միասին վերլուծելու, հասկանալու:
Իհարկե, ձեզնից առնվազն մի մասը նաև հրապարակային արդեն իսկ հանդես է եկել: Ցանկանում եմ ասել, որ եթե ոչ բոլոր, առնվազն մի շարք այդպիսի հրապարակումների բովանդակությանը ծանոթացել եմ: Կարծում եմ՝ այնտեղ շատ կարևոր հարցադրումներ և շեշտադրումներ կան արված, և այդ շեշտադրումների պատասխաններն ստանալը կարևոր է բոլորիս համար, հանրության համար, ապագայի համար, տեղի ունեցածը վերլուծելու համար: Եվ այսօր հույս ունեմ, որ այդպիսի խոսակցություն տեղի կունենա: Բայց այդ խոսակցությունը մենք ավելի շատ պիտի օգտագործենք՝ մեր ապագան կառուցելու և պլանավորելու համար: Կարծում եմ, որ այսօր էլ և ամեն դեպքում ապագայի մասին պիտի լինի մեր խոսակցությունը բոլոր դեպքերում, եթե նույնիսկ մենք խոսում ենք հեռավոր կամ ոչ հեռավոր անցյալի մասին: Որովհետև, ի վերջո, այդ խոսակցությունը կոնկրետ արդյունքով պսակելու և կոնկրետ հանգրվանի հանգեցնելու ամենակարևոր ցուցիչը և բանաձևն այն է, որ մենք բոլոր դեպքերում արձանագրենք, որ մեր խոսակցությունը պետք է լինի ապագայի մասին:
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեր ծառայության համար, որ դուք մատուցել եք հայրենիքին, Հայաստանի Հանրապետությանը: Ուզում եմ ասել, որ բարձր եմ գնահատում ձեր ծառայությունը, բարձր եմ գնահատում նաև ձեր քաղաքացիական դիրքորոշումները, և բարձր եմ գնահատում ճշմարտությունն ամեն ինչից վեր դասելու ձեր պատրաստակամությունը, որովհետև դա շատ կարևոր է: Մանավանդ այսպիսի իրավիճակներում երբեմն ճշմարտությունը շատ դառն է լինում, երբեմն ճշմարտությունը շատ վտանգավոր է լինում: Բայց ես կարծում եմ, որ բոլոր դեպքերում մենք պետք է ճշմարտության հետևից գնալու կամք ունենանք, վճռականություն ունենանք, բայց նաև, մյուս կողմից, այդ ճանապարհին լինենք հնարավորինս շրջահայաց, որպեսզի զուգահեռ մենք մեզ անդառնալի վնասներ չհասցնենք: Շնորհակալ եմ և հաճույքով կլսեմ ձեզ»:
Կամավորական ջոկատների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին հանդիպման հնարավորության համար և կարևորել նման ձևաչափով շփումները՝ պատերազմից հետո ձևավորված իրավիճակը և ապագայի տեսլականը համատեղ քննարկելու համար: Նրանք անդրադարձել են Արցախյան պատերազմի ժամանակ իրենց կողմից արձանագրված խնդիրներին և ներկայացրել առաջարկներ դրանց հնարավոր լուծումների վերաբերյալ:
Հանդիպման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է կամավորականների մի շարք հարցադրումներին, որոնք վերաբերում էին պատերազմի ժամանակ դասալքության և դավաճանության դեպքերի բացահայտմանը, Արցախի հարցի շուրջ զարգացումներին, բանակաշինությանը, կրթության համակարգի բարեփոխումներին, հայրենասիրական դաստիարակության մոդելին, հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում կամավորական աշխատանքի բաղադրիչի ներդրմանը, պետական կառավարման ինստիտուտների արդյունավետ գործունեությանը, ապատեղեկատվության դեմ պայքարին, մեր հայրենիքի քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման ուղիներին և այլ թեմաների:

Пашинян встретился с участвовавшими в Арцахской войне добровольцами
Премьер-министр Никол Пашинян встретился сегодня с несколькими десятками представителей добровольческих отрядов, участвовавших в Арцахской войне.
Приветствуя добровольцев, премьер-министр отметил: "Уважаемые братья, я рад нашей сегодняшней встрече. Мы, как и договаривались, встречаемся сегодня с представителями отправившихся на линию фронта в качестве добровольцев или в рамках мобилизации групп и отрядов, которые в разных форматах выступили с предложением или выразили желание провести такую встречу или обсуждение. Для меня очень важен наш сегодняшний разговор, и я считаю, что это разговор, который должен быть продолжительным, потому что нам много чего нужно вместе проанализировать и понять.
Конечно, по крайней мере, некоторые из вас уже публично выступали. Хочу сказать, что ознакомился с содержанием если не всех, то как минимум ряда таких публикаций. Думаю, там есть много важных вопросов и сделаны важные акценты, и получение ответов на эти вопросы важно для всех нас, для общества, для будущего, для того, чтобы проанализировать то, что произошло. И я надеюсь, что сегодня состоится такой разговор. Но нам нужно использовать этот разговор больше для построения и планирования нашего будущего. Думаю, что и сегодня, и во всех случаях наш разговор должен быть о будущем, даже если мы говорим о далеком или не столь далеком прошлом. Потому что, в конце концов, наиболее важным показателем увенчания этого разговора конкретным результатом и ведущим к конкретному пункту назначения, является то, что мы в любом случае должны констатировать, что наш разговор должен быть о будущем.
Прежде всего, хочу поблагодарить вас за службу Родине, Республике Армения. Я хочу сказать, что высоко ценю вашу службу, высоко ценю также вашу гражданскую позицию, ценю вашу готовность ставить истину превыше всего, потому что это очень важно. Особенно в подобных ситуациях иногда истина бывает очень горькой, иногда истина бывает очень опасной. Но я думаю, что в любом случае у нас должна быть воля идти к истине, у нас должна быть решимость, но также, с другой стороны, мы должны быть максимально осмотрительными на этом пути, чтобы в то же время не нанести непоправимого вреда самим себе. Спасибо, и буду рад послушать вас".
Представители добровольческих отрядов поблагодарили премьер-министра за возможность встретиться и подчеркнули важность контактов в таком формате для совместного обсуждения сложившейся после войны ситуации и видения будущего. Они коснулись проблем, которые были зафиксированы ими во время Арцахской войны, и представили предложения по их возможным решениям.
В ходе встречи премьер-министр Пашинян ответил на ряд вопросов добровольцев, которые касались выявления случаев дезертирства и предательства во время войны, развитий вокруг арцахского вопроса, армейского строительства, реформирования системы образования, модели патриотического воспитания, внедрения компонента волонтерской работы в различных сферах общественной жизни, эффективной деятельности институтов государственного управления, борьбы с дезинформацией, путей политического, экономического и социального развития нашей Родины и других тем.