Կապան-Ագարակ գյուղ ճանապարհն ամբողջովին անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո. Կապանի համայնքապետ
Սյունիքի մարզի Կապան-Ագարակ գյուղ ճանապարհն ամբողջովին անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ինչի պատճառով ՀՀ քաղաքացիները դադարել են օգտվել այդ ավտոճանապարհից: Այս մասին Ազգային ժողովում կազմակերպված աշխատանքային քննարկման ընթացքում ասաց Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ունենք երեք խնդրահարույց ճանապարհ` Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն և Կապան-Ագարակ գյուղ: Կապան-Գորիս ճանապարհը գործում է, Կապան-Ճակատենը գործում է, սակայն Կապան-Ագարակ գյուղ տանող հատվածը ստիպված ենք եղել չօգտագործել, որովհետև ամբողջովին անցել է թշնամու հսկողության ներքո»,- ասաց Փարսյանը:
Համայնքապետը նշեց, որ կա այլընտրանքային ճանապարհ, որն ամբողջովին հիմնանորոգման կարիք ունի ու մի քանի անգամ ավելի երկար է:
«Ճանապարհը չօգտագործելու պատճառով` որոշ առումով Ագարակ գյուղի, Եղվարդի և Ուջանիսի գյուղացիները շրջափակման մեջ են ընկել»,- նշեց Գևորգ Փարսյանը:

The road linking Kapan with the village of Agarak in the province of Syunik has completely gone under Azerbaijani control and thus Armenian citizens have stopped using it, the Mayor of Kapan Gevorg Parsyan told lawmakers during a discussion, Armenpress reports.
"We have three problematic roads – Kapan-Goris, Kapan-Tchakaten and the Kapan-Agarak village. The Kapan-Goris road is functioning, Kapan-Tchakaten is also functioning, but we had to stop using the part leading from Kapan to Agarak village because it has completely gone under [Azerbaijani] control," Parsyan said.
However, he noted that there is an alternative road but it is several times longer and needs a complete reconstruction.
"Because of not using the road, in a sense the villagers of Agarak, Yeghvard and Ujanis have become blockaded," Parsyan said.
The parliamentary discussion is launched by the opposition Prosperous Armenia party to discuss the ongoing delimitation and demarcation at the state border.