ՌԴ ԱԻՆ-ը Ղարաբաղ տեղափոխված մարդասիրական օգնությունը հասցրել է հասցեատերերին
Ռուսաստանից Լեռնային Ղարաբաղ հասցված ամբողջ մարդասիրական օգնությունը բաշխվել է նախատեսված կետերով: Այս մասին շաբաթ օրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի ծառայությունից:
«Երկաթուղով ժամանած մարդասիրական օգնությունն ամբողջությամբ բաշխվել է Լեռնային Ղարաբաղի մարզերով: Բեռը ՌԴ ԱԻՆ համահավաք խմբի մասնագետների կողմից հասցվել է հանձնման կետեր և արդեն ակտիվորեն օգտագործվում է սոցիալական նշանակության օբյեկտների և բնակելի շենքերի վերականգնման գործում»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունից:
Մարդասիրական առաքելության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղ է տեղափոխվել ընդհանուր 20 շարժական էլեկտրակայան, վեց ՈւԱԶ ավտոմեքենա, ութ հակահրդեհային ավտոցիստեռն և մեկ վերամբարձ կռունկ: Վերանորոգման աշխատանքների համար` ավելի քան 22 հազար քառակուսի մետր ապակի, մոտ հազար խորանարդ մետր սղոցանյութ, թայտաթեփային սալեր և նրբատախտակ, ինչպես նաև 13 հազար քառակուսի մետր տանիքի ծալքաթիթեղ: Առաջին անհրաժեշտության իրերից առաքվել է ավելի քան 34.6 հազար ծածկոց, 1.8 հազար ներքնակ, 1.9 հազար բարձ, 3.2 հազար անկողնային հավաքածու, 940 կահույքի հավաքածու, 4 հազար մահճակալ, 500 վառարան:

Russian Emergency Ministry Delivers Humanitarian Aid Transferred to Karabakh to Addressees
All humanitarian aid delivered from Russia to Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] has been distributed at the planned points. This was reported to TASS on Saturday by the press service of the Russian Federation Ministry of Emergency Situations (RF MES).
"The humanitarian aid that arrived by rail has been fully distributed in the Nagorno-Karabakh regions. The cargo has delivered to the delivery points by the specialists of the RF MES gathering team and is already being actively used in the restoration of social facilities and residential buildings," the MES press service reported.
To note, on November 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin signed a joint statement on a complete cessation of hostilities—which Azerbaijan had launched on September 27—in and around Artsakh. Accordingly, Russian peacekeepers are deployed in the region to monitor the implementation of the ceasefire and the cessation of hostilities.