Դատապարտելի է գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու քաղաքականացնելը. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ բացարձակ դատապարտելի է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու ակնհայտ քաղաքականացնելը: Դա կոպտորեն խախտում է հետպատերազմական փուլի մարդասիրական գործընթացն ու մարդու իրավունքները երաշխավորող միջազգային պահանջները: Այս մասին ասվում է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի տարածած հաղորդագրությունում:
«ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին է հասցեագրել նամակ, որը տարածվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում:
Այդ նամակում տեղ են գտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին ու նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցեր, ուստի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ նամակի այդ մասերին: Մասնավորապես՝
1. ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հավելածի 6-րդ պարբերությունում նշված է, որ հակաահաբեկչական միջոցառման շրջանակում ադրբեջական մարմինները հայտնաբերել են Հայաստանի քաղաքացի թվով 62 զինծառայող, որոնք զորակոչված են գլխավորապես Շիրակից, ներկայում կալանավորված են և Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ ընթանում են քննչական վարույթներ:
Այդ նամակում Հայաստանի քաղաքացի նշված զինծառայողներն անվանվում են Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի անդամներ ու նշում արվում այն մասին, որ նրանք ուղարկվել են «Ադրբեջանի Լաչինի շրջան»՝ իբր ադրբեջանական զինված ուժերի անձնակազմերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
Այնուհետև, այլ հարցերի թվում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, գլխավորապես օգտագործելով Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող նշված հայ զինծառայողներին վերաբերող մասը, արել է քաղաքական բնույթի եզրահանգումներ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին առաջարկելով Հայաստանի նկատմամբ ձեռնարկել որոշակի գործողություններ: Նույն սկզբունքով նամակում եզրահանգում է արված նաև այն մասին, թե Հայաստանը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ստորագրած եռակողմ հայտարարությունը:
2. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ բացարձակ դատապարտելի է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների հարցը տարածքային հարցերի հետ կապելն ու ակնհայտ քաղաքականացնելը: Դա կոպտորեն խախտում է հետպատերազմական փուլի մարդասիրական գործընթացն ու մարդու իրավունքները երաշխավորող միջազգային պահանջները:
Ինչպես ադրբեջանական նամակում նշված 62, այնպես էլ մյուս բոլոր հայ զինծառայողները կարգավիճակով գերիներ են, նրանք իրենց գերեվարման վայրերում են գտնվել բացառապես իրենց իրավական պարտականությունը կատարելու՝ զինվորական ծառայություն տանելու նպատակով ու նրանք պետք է առանց որևէ նախապայման ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան: Այս եզրահանգումը հիմնված է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման ու քննության արդյունքների վրա և ամրապնդված է հիմնավոր ապացույցներով:
Ուստի, Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող 62 հայ զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նախաձեռնելը, նրանց կալանավորելն ու առավել ևս նրանց ահաբեկիչներ կոչելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու առհասարակ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար նրանք չեն կարող որևէ տեսակի քրեական հետապնդման ենթարկվել կամ կալանավորվել՝ որպես պատիժ:
Սրանք պահանջներ են, որոնք հատկապես ամրագրված են 1949 թվականի Ժնևի երրորդ կոնվենցիայում:
3. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև հարկ է համարում հատուկ արձանագրում անել այն մասին, որ անթույլատրելի է հետպատերազմական գործընթացի մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական հարցերը քաղաքականացնելը:
Գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումն անկախ է քաղաքական որևէ գործընթացից:
Դա պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո:
Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա համընդհանուր պահանջ է, որ միջազգային իրավունքում գոյություն ունի ցանկացած պարագայում՝ անկախ կոնկրետ հակամարտությունների վերաբերող փաստաթղթերում ամրագրված լինելուց կամ չլինելուց:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
4. Բացարձակ անթույլատրելի է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանել այնպես, իբր թե դրա գործողությունը տարածվում է միայն այդ հայտարարության ստորագրումից առաջ առկա իրավիճակի վրա: Նման մոտեցումը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքներնո ու հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը:
Նշված հայտարարությունը պետք է քննարկվի ինչպես նոյեմբերի 10-ից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ առկա է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ գործնականում արդեն իսկ արձանագրվել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը հայերի են գերեվարել նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո, սակայն հետ նրանք հետո վերադարձվել են Հայաստան:
5. Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները ձգձգում են 62 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը՝ նենգափոխելով իրավական գործընթացները, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Քանի որ միջազգային մարդասիրական իրավունքն արգելում է գերիների ազատ արձակման չարդարացված ձգձգումներն ու դա համարում պատերզամական հանցագործություն, ապա Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրականացնում են իրավական գործընթացների ակնհայտ չարաշահում՝ այդ կերպ իրենց նպատակին հասնելու համար:
Ադրբեջանական իշխանության մարմինների այս պահվածքն ուղղակիորեն հակասում է նաև նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
Բանն այն է, որ այդ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ Ադրբեջանին է փոխանցել Արցախում հանցանքներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների սպանություն կատարած և դատապարտված երկու անձի: Ադրբեջանը նույն սկզբունքով Հայաստանին է փոխանցել այդ երկրում ֆորմալ դատապարտված հայերի:
Ուստի, նշվածը նույնպես ակնհայտ է դարձնում, որ անգամ քրեական վարույթ նախաձեռնելու ու հայ զինծառայողներին կասկածյալ կամ մեղադրյալ դարձնելու միջոցով գերիների վերադարձը ձգձգելն ունի ակնհայտ արհեստական բնույթ, իրենից ներկայացնում է իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահում և խախտում է ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այլ նաև հակասում է նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությանը, այն ստորագրած կողմերի մտադրություններին:
6. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմիններն ի սկզբանե արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, շարունակաբար չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է բազմաթիվ դեպքեր, երբ չնայած տեսանյութերով ու այլ ապացույցներով հաստատվող դեպքերին, ադրբեջանական իշխանության մարմինները մերժում են անձանց գտնվելն իրենց մոտ կամ ձգձգում են հաստատման գործընթացը:
Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այս ամենն արվում է գերիների ընտանիքներին ու, առհասարակ, հայ հասարակությանը հոգեկան տառապանքներ պատճառելու, հայ հասարակության էմոցիաների հետ խաղալու ու մթնոլորտը լարված պահելու համար: Խոսքը հավասարապես վերաբերում է ինչպես ռազմագերիներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
7. Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի կազմակերպված քաղաքականության համատեքստում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած զեկույցները, որոնք հիմնված են օբյեկտիվ ապացույցների վրա, հաստատում են Ադրբեջանում հայատյաց քաղաքականության խորքային արմատները, թշնամանքի ու վայրագությունների խրախուսումը ադրբեջանական իշխանության մարմինների կողմից ու որ անգամ դա բացահայտ անում են մշակույթի գործիչները:
Այս հարցը սերտորեն կապված է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի նամակի հետ նաև այն առումով, որ հայ զինծառայողներն առաջնահերթ իրականացրել են իրենց հայրենակիցների՝ հայերի կյանքի, ինչպես նաև առողջության պահպանման, սեփականության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների պաշտպանությունը: Այս հարցը հատկապես կարևոր է այն պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, Արցախի խաղաղ բնակավայրերի զանգվածային ավերվածությունների ֆոնին, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը ու նման առանձին արարքներ դեռ շարունակում են կատարել:
8. Ուստի, հրավիրում եմ ՄԱԿ-ի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային մյուս կառույցների ուշադրությունը սույն հայտարարության մեջ նշված խնդիրների վրա:
9. Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները բանակցություններ վարելիս պետք է հաշվի առնեն նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի սույն հայտարարության մեջ նշված հանգամանքները:
Հենց այդ սկզբունքները հիմք ընդունելով՝ Հայաստանի իշխանության բարձրագույն մարմինները պետք է գործեն այնպես կամ այնպիսի երաշխիքների առկայությամբ, որ մարդասիրական ու մարդու իրավունքների գործընթացի շրջանակում ապահովվի մեր հայրենակիցների ավերապահ վերադարձը Հայրենիք»:

Недопустимо связывать вопрос пленных армян с территориальными вопросами: Татоян
Омбудсмен Армении Арман Татоян констатирует, что абсолютно недопустимо политизировать вопрос армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, и связывать вопрос с территориальными вопросами. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении омбудсмена.
"Постпред Азербайджана в ООН 28 декабря 2020 года направил генеральному секретарю ООН письмо, распространенное в Генеральной Ассамблее и Совете Безопасности ООН.
В этом письме содержатся вопросы, касающиеся находящихся в азербайджанском плену граждан Республики Армения и их прав, поэтому омбудсмен Армении считает необходимым обратиться к этим положениям письма. В частности:
1.            В 6-м абзаце письма постоянного представителя Азербайджана в ООН отмечается, что в рамках антитеррористической операции азербайджанские органы обнаружили 62 военнослужащих-граждан Армении, призванных главным образом из Ширака, они в настоящее время арестованы и в Азербайджане в отношении них ведется следственное производство.
В этом письме отмеченные граждане Армении военнослужащие именуются членами диверсионной группы вооруженных сил Армении и отмечается, что они направлены в "Лачинский район Азербайджана" с целью якобы совершения террористических действий в отношении личного состава и гражданских лиц азербайджанских вооруженных сил.
Затем, в числе других вопросов, представитель Азербайджана, главным образом используя часть указанных армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, сделал выводы политического характера, в том числе, предложив ООН предпринять определенные действия в отношении Армении. По тому же принципу в письме делается вывод о том, что Армения нарушает подписанное 10 ноября 2020 года трехстороннее заявление России, Армении и Азербайджана.
2.            Омбудсмен Армении констатирует, что абсолютно недопустимо политизировать вопрос армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане, и связывать его с территориальными вопросами. Это грубо нарушает гуманитарный процесс послевоенного этапа и международные требования, гарантирующие права человека.
Как отмеченные в азербайджанском письме 62, так и все остальные армянские военнослужащие в статусе пленных, они находились в местах своего пленения исключительно для выполнения своих военных обязанностей, и они должны быть освобождены и возвращены в Армению без каких-либо предусловий. Это заключение основано на результатах мониторинга и расследования защитника прав человека Армении и закреплено обоснованными доказательствами.
Следовательно, инициирование процедур уголовного преследования в отношении 62 армянских военнослужащих, находящихся в азербайджанском плену, их арест и, тем более, именование "террористами" является грубым нарушением международного гуманитарного права и международного права по правам человека в целом. За участие в военных действиях они не могут подвергаться какому-либо уголовному преследованию или аресту в качестве наказания.
Это требования, особо закрепленные в третьей Женевской конвенции от 1949 года.
3.            Омбудсмен Армении также считает необходимым специально констатировать, что недопустимо политизировать вопросы прав человека или гуманитарных вопросов послевоенного процесса.
Возвращение или освобождение пленных не зависит от какого-либо политического процесса.
Это должно быть обеспечено сразу после прекращения военных действий.
Это всеобщее требование, подлежащее автоматическому применению, что в международном праве существует в любом случае, независимо от того, закреплены или нет в документах, относящихся к конкретным конфликтам.
Поэтому восьмой пункт трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года имеет автономное значение и должен действовать исключительно в автономном толковании. Это ни в коем случае нельзя рассматривать в связи или зависимости с другими пунктами заявления.
4.            Абсолютно недопустимо комментировать трехстороннее заявление от 10 ноября так, будто его действие распространяется только на ситуацию, сложившуюся перед подписанием этого заявления. Такой подход грубо попирает права человека и послевоенный гуманитарный процесс.
Указанное заявление должно быть рассмотрено как к ситуации до 10 ноября, так и по отношению ко всем возникшим после этого ситуациям. До тех пор, пока есть объективная необходимость в защите прав человека и гуманитарном процессе, обусловленная последствиями военных действий.
Более того, омбудсмен констатирует, что на практике уже зафиксированы случаи, когда азербайджанские вооруженные силы взяли в плен армян после трехстороннего заявления 10 ноября, однако после этого они были возвращены в Армению.
5.            Вопрос принципиальной важности заключается в том, что азербайджанские власти затягивают возвращение 62 армянских военнослужащих пленных, подменяя правовые процессы, искусственно предоставляя им статус подозреваемого или обвиняемого, используя в качестве наказания содержание под стражей.
Поскольку международное гуманитарное право запрещает неоправданные задержки освобождения пленных и считает это военным преступлением, то для защитника прав человека очевидно, что азербайджанские власти осуществляют явное злоупотребление правовыми процессами, чтобы таким образом достичь своей цели.
Это поведение азербайджанских властей прямо противоречит намерениям сторон, подписавших трехстороннее заявление от 10 ноября.
Дело в том, что на основании требования пункта 8 этого заявления Республика Армения уже передала Азербайджану совершивших преступления в Арцахе, в том числе двух лиц, совершивших убийство мирных жителей и осужденных за совершенное преступление. Азербайджан по тому же принципу передал Армении формально осужденных в этой стране армян.
Следовательно, отмеченное также делает очевидным, что даже инициирование уголовного производства и затягивание возвращения пленных с привлечением армянских военнослужащих к уголовной ответственности имеет явно искусственный характер, представляет собой явное злоупотребление правовыми процессами и нарушает не только международное гуманитарное право, но и противоречит трехстороннему заявлению 10 ноября, намерениям подписавших его сторон.
6.            Исследования защитника прав человека Армении и результаты следствия подтверждают, что органы власти Азербайджана изначально искусственно затягивают процесс освобождения пленных и иным образом лишенных свободы армянской стороны, постоянно не сообщают реальное число пленных.
Более того, собранные сотрудниками офиса омбудсмена доказательства подтверждают, что их число больше, чем азербайджанские власти подтвердили. Более того, собранные сотрудниками офиса омбудсмена доказательства подтверждают, что их число больше, чем азербайджанские власти подтвердили.
Исследования свидетельствуют о том, что все это делается для причинения душевных страданий семьям пленных и армянскому обществу в целом, игры с эмоциями армянского общества и поддержания напряженной атмосферы. Речь в равной степени идет как о военнопленных, так и о гражданских лицах.
7.            Абсолютную актуальность вопроса освобождения пленных следует рассматривать и в контексте организованной политики пропаганды армянофобии и вражды в Азербайджане.
Доклады защитника прав человека Армении, основанные на объективных доказательствах, подтверждают глубинные корни армяноненавистнической политики в Азербайджане, поощрение враждебности и варварств со стороны властей Азербайджана и даже открыто делаются деятелями культуры.
Этот вопрос тесно связан с письмом постоянного представителя Азербайджана в ООН и в том плане, что армянские военнослужащие в первую очередь осуществили защиту жизни своих соотечественников-армян, а также здоровья, собственности и других жизненно важных прав. Этот вопрос особенно важен на фоне военных преступлений и преступлений против человечности, массовых разрушений мирных населенных пунктов Арцаха, совершенных азербайджанскими вооруженными силами и подобные действия еще продолжаются.
8.            Поэтому я обращаю внимание ООН и других международных структур, имеющих мандат на защиту прав человека, на проблемы, указанные в данном заявлении.
9.            Высшие органы власти Армении при ведении переговоров должны учитывать также обстоятельства, указанные в данном заявлении омбудсмена.
Именно на основе этих принципов высшие органы власти Армении должны действовать таким образом или при наличии таких гарантий, чтобы в рамках гуманитарного процесса и процесса прав человека было обеспечено безоговорочное возвращение наших соотечественников на родину", - говорится в заявлении омбудсмена Армении.