Տեղահանված արցախցիներին տրամադրելու համար շուրջ 700 առանձնատուն կվերանորոգվի
Արցախի գյուղական բնակավայրերում առաջիկա 3-4 ամիսների ընթացքում նախատեսվում է վերանորոգել և շահագործման հանձնել շուրջ 700 առանձնատուն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց քաղաքաշինության փոխնախարար Ազատ Համբարձումյանը՝ հավելելով, որ առանձնատները տրամադրվելու են իրենց բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներին:
«Տեղահանված բնակիչների համար Ասկերանի,Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների գյուղական անբնակ առանձնատների վերանորոգման ծրագրի շրջանակներում՝ անցած տարվա դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ մեկնարկել է 71 առանձնատան վերանորոգումը: Դրանցից 34-ն արդեն հանձնվել է շահագործման, իսկ մյուսների վերանորոգումն ընթացքում է:
Նախատեսված 700 առանձնատների վերանորոգման աշխատանքները կմեկնարկեն առաջիկայում՝ անբնակ տների թվի վերաբերյալ շրջվարչակազմերի ներկայացրած տվյալները ստանալուց անմիջապես հետո: Քաղաքաշինության նախարարության և 28 շինարարական կազմակերպությունների միջև պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել՝  վերականգնման աշխատանքներին զուգահեռ սկսել նաև այդ առանձնատների վերանորոգումը: Գյուղական առանձնատները, ներքին և արտաքին հարդարումից բացի, կունենան խոհանոց և ներքին սանհանգույց»,-մանրամասնեց քաղաքաշինության փոխնախարարը՝ նշելով,որ ծրագրի ֆինանսավորումը կատարվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով:
Մինչ այդ՝ համապատասխան պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվում շրջվարչակազմերի և անբնակ առանձնատների սեփականատերերի հետ: Բացի այդ՝ ծրագրում ընդգրկված են նաև գյուղական բնակավայրերի այն տները, որոնցում երկար տարիներ փաստացի ոչ ոք չի բնակվում:

Для перемещенных арцахцев будет отремонтировано около 700 домов
В сельских местностях Арцаха в ближайшие 3-4 месяца планируется отремонтировать и сдать в эксплуатацию около 700 частных домов. Об этом Арменпресс сообщил заместитель министра градостроительства Арцаха Азат Амбарцумян, добавив, что частные дома будут предоставляться беженцам Арцаха.
“По состоянию на 30 декабря прошлого года в Аскеранском, Мартунинском и Мартакертском районах в рамках программы реновации нежилых сельских частных домов уже начался ремонт 71 частного дома. 34 из них уже сданы в эксплуатацию, остальные пока в ремонте. Ремонт запланированных 700 частных домов начнется в ближайшее время, сразу после получения от районных администраций данных о количестве нежилых домов. Между 28 строительными компаниями Министерства градостроительства достигнуто соглашение о начале ремонтных и реставрационных работ этих частных домов. В сельских частных домах, помимо внутренней и внешней отделки, будут кухни и внутренние санузлы”, - сказал заместитель министра градостроительства, отметив, что проект будет финансироваться Всеармянским фондом “Айастан”.
В районных администрациях с собственниками частных домов оговариваются все подробности. Кроме того, в программу включены и те дома в сельской местности, где практически никто не проживал в течение многих лет.