Փաշինյանի հրաժարականը համազգային պահանջ է դառնում. Կոնստանտին Զատուլին
Փաշինյանի հրաժարականը համազգային պահանջ է դառնում: Այս մասին «КП» ռադիոյի եթերում հայտարարել է ՌԴ պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն իրեն շատ կամակոր է պահում, զգում է Թուրքիայի աջակցությունը: «Իհարկե, երբ Ադրբեջանի ղեկավարը գալիս է Մոսկվա, նա այստեղ բավական լավ է կողմնորոշվում իրավիճակում: և նա ամեն ինչ ասում է այնպես, ինչպես մենք ուզում ենք լսել: Ընդ որում, ուզում եմ նշել, որ հայկական կողմը խորագույն դեպրեսիայի մեջ է: Ներքաղաքական ճգնաժամը լուծված չէ: Քաղաքական կուսակցությունների մեծ մասը, եկեղեցին, փաստորեն, երկրի ողջ մտավոր վերնախավը պահանջում են գործող վարչապետի հրաժարականը»: Մատնանշելով Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանատան մոտ բողոքի ցույցը ՀՀ վարչապետի այցի օրը` Զատուլինը նշել է, որ «Փաշինյանի հրաժարականի պահանջները դառնում են համազգային պահանջ»:
«Պարզ է, որ դեպրեսիայի և պարտության այդ մթնոլորտում կասկածներ կան, թե ղեկավարության կողմից ամեն ինչ իսկապես ազնի՞վ է եղել, և ինչո՞ւ է Հայաստանի նոր ղեկավարը թույլ տվել նման ձախողում: Բոլոր հարցերում՝ բանակցություններում, պաշտպանությունում, մնացած ամեն ինչում: և սրանք բոլորը հարցերն են, որոնք սուր են դրված Հայաստանի ներսում, և դժվար թե դրանք հանվեն, այդ թվում՝ այս հանդիպումով (Պուտինի և Ալիևի հետ - խմբ.)»:
Նրա խոսքով՝ նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակ անհնար է որոշել: «Այսօրվա իրավիճակում դա դժվար թե հնարավոր լինի, Հայաստանի այսպիսի վիճակում, կրկնում եմ, նրա դիրքը անընդհատ կասկածի տակ է դրվում, առաջին հերթին` պաշտոնական դիրքը հենց Հայաստանի ներսում: Անկասկած, Ադրբեջանը՝ հաղթանակի թևերով, այսօր պատրաստ չէ կարգավիճակի հարցում ցանկացած զիջման: Այսինքն, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, որն ամեն դեպքում ամենահիմնականն է, թերևս, սկզբունքորեն, այն, այսօրվա դրությամբ հետաձգված է մինչև ավելի լավ ժամանակներ... Նախագահ Պուտինի տրամաբանությունն այն է, որ այս հարցը հետաձգվի մինչև տարածաշրջանում նոր կյանքի հաստատումը: Նա ակնկալում է, որ սուր հարաբերությունները կհարթվեն, և այս պայմաններում Ադրբեջանի ու Հայաստանի հարաբերություններում մի տեսակ նոր իրողություն կծագի, և որ մեր խաղաղապահների ներկայությունը երաշխիք է, որ այլևս անակնկալներ չեն լինի, ինչպես եղավ սեպտեմբերի 27-ին, երբ սկսվեց պատերազմը: Եվ այս իմաստով ավելի լավ է այս հարցը թողնել ավելի ուշ ժամանակների, քանի որ այսօր այն սկսել նշանակում է անմիջապես բախվել նրան, որ երկու կողմերն էլ կտրականապես չեն համաձայնի որևէ բանի շուրջ պայմանավորվել»:

Отставка Пашиняна становятся общенациональным требованием: Константин Затулин
Отставка Пашиняна становятся общенациональным требованием. Об этом в эфире радио ''КП'' заявил российский депутат Константин Затулин, передает News.am
По его словам, Азербайджан ведет себя очень задиристо, чувствует поддержку Турции. ''Конечно, когда лидер Азербайджана приезжает в Москву, он тут достаточно хорошо ориентируется в ситуации. И он говорит все так, как мы хотим слышать. При этом хочу заметить, что армянская сторона пребывает в глубочайшей депрессии. Внутриполитический кризис не разрешен. Большинство политических партий, церковь, фактически вся интеллектуальная элита страны требует отставки действующего премьера''. Указав на акцию протеста у посольства Армении в Москве в день визита армянского премьера, Затулин отметил, что ''требования отставки Пашиняна становятся общенациональным требованием''.
''Ясно, что в той обстановке депрессии и поражения, сомнений в том, что все, на самом деле честно было со стороны руководства и почему новый руководитель Армении допустил такой провал? Во всех вопросах: в переговорах, в обороне, всего остального. И это все вопросы, которые внутри Армении остро стоят. И вряд ли они будут сняты, в том числе, и этой встречей (с Путиным и Алиевым – ред.), которая произошла''.
По его слвам, определения статуса Нагорного Карабаха в подобных условиях невозможно. ''Вряд ли возможно в сегодняшней ситуации, при таком, повторяю, состоянии Армении, ее позиция как бы подвергается все время сомнению, прежде всего, официальная позиция внутри самой Армении. Безусловно, Азербайджан на крыльях победы не готов сегодня ни на какие уступки в вопросе о статусе. То есть, вопрос статуса Нагорного Карабаха, который все равно является самым, может, основным в принципе, он на сегодняшний день пока отложен до лучших времен... Логика президента Путина состоит в том, чтобы отложить этот вопрос, пока не налажена новая жизнь в регионе. Он рассчитывает, что будут сглаживаться острые взаимоотношения, что в этих условиях возникнет как бы новая реальность во взаимоотношениях между Азербайджаном и Арменией. И что присутствие наших миротворцев – гарантия того, что никаких неожиданностей, как это случилось 27 сентября, когда началась война, больше не будет. И в этом смысле лучше оставить этот вопрос на потом, потому что сегодня приступить к нему – это сразу столкнуться с тем, что обе стороны категорически ни о чем договариваться не будут''.