Նախիջևանն ու Ադրբեջանը կապվելու են Մեղրիով անցնող երկաթգծով. նախագծի արժեքը 434 մլն դոլար է
Հայաստանի տարածքով անցնող Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկաթգծի կառուցման ծախսերը գնահատվում են 434 միլիոն դոլար, հայտարարել է Ադրբեջանի տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վյուսալ Գասիմլին, փոխանցում է «Aysor.am»-ը:
Ըստ նրա՝ խոսքը Կարս-Նախիջևան-Մեղրի-Զանգելան-Բաքու երկաթգծի կառուցման մասին է, որն, առաջին հերթին, պետք է Նախիջևանը կապի Ադրբեջանի հետ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, օգտագործելով Ադրբեջանի ներուժը, կարող է Ռուսաստանի հետ տրանսպորտային կապեր հաստատել երկու ուղղությամբ՝ Գյումրի-Նախիջևան-Մեղրի-Բաքու և Իջևան-Ղազախ-Բաքու:
«Հաշվի առնելով, որ կարող է նաև կառուցվել երկաթուղային Կարս-Գյումրի ճյուղը, ապա արտասահմանցի աղբյուրների գնահատականով՝ Կարս-Գյումրի-Նախիջևան-Մեղրի երկաթգծի կառուցման ծախսերը կազմելու են մոտ 434 միլիոն դոլար», - ասել է Գասիմլին:

Нахичеван и Азербайджан будут связаны железной дорогой через Мегри, стоимость проекта оценивается в $434 млн
Расходы на строительство железной дороги между Азербайджаном и Турцией через территорию Армении оцениваются в $434 млн, заявил исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана Вюсал Гасымлы, передает Aysor.am
По его словам, речь идет о создании железной дороги Карс-Нахичеван-Мегри-Зангелан-Баку, которая в первую очередь должна связать с Азербайджаном Нахичеван.
Он отметил, что Армения, используя возможности Азербайджана, может наладить транспортные связи с Россией по двум направлениям - Гюмри-Нахичевань-Мегри-Баку и Иджеван-Газах-Баку.
''Учитывая, что может быть проложена и железнодорожная ветка Карс-Гюмри, то, по оценкам иностранных источников, расходы на проект строительства железной дороги Карс-Гюмри-Нахичеван-Мегри-Баку составят около $434 млн'', - сказал Гасымлы.