Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների և հայաթափման քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Բաքվի հակահայկական ջարդերի 31-ամյակի կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«31 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես դարձավ Ադրբեջանում հայ ժողովրդի դեմ հերթական ոճրագործության. օրեր շարունակ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում առանձնակի դաժանությամբ իրականացվեցին Բաքվի բազմամշակութային դիմագծի առանցքը հանդիսացած հայ բնակչության ջարդերը ու զանգվածային տեղահանումները: Եղան հարյուրավոր սպանվածներ, անդամախեղվածներ և անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ: 1990թ. հունվարին Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերով ավարտին հասցվեց Ադրբեջանի հայաթափման գործընթացը:
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության թիրախում էր ոչ միայն դարեր շարունակ Բաքվում ապրած և արարած հայ բնակչությունը, այլև քաղաքի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը:
Մինչ օրս պատասխանատվության չեն ենթարկվել Բաքվի հակահայկական ջարդերի կազմակերպիչները և իրականացնողները, ովքեր շարունակվում են փառաբանվել որպես հերոսներ:
Ավելին, մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների և հայաթափման այդ քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ: Վերջինիս վառ վկայությունն է այսօր Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքների լիակատար հայաթափումը, որն իրականացվել է զանգվածային պատերազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների միջոցով:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և ողջ աշխարհասփյուռ հայության միասնական հանձնառությունը` երաշխավորելու  իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու հայ ժողովրդի իրավունքը»:

Azerbaijan Continues the Very Policy of Ethnic Cleansing and Annihilating Armenians in Artsakh: Armenia's MFA
The Foreign Ministry of Armenia issued a statement on the 31st anniversary of the anti-Armenian massacres in Baku. The statement reads as follow:
"31 years ago, the international community witnessed another crime against the Armenian population of Azerbaijan: the Armenian population which was an essential part of then Baku’s multicultural identity was subjected to the massacres and mass deportation carried out with particular cruelty. There were hundreds murdered, maimed, missing, tens of thousands of refugees. The anti-Armenian massacres in Baku of January, 1990, completed the ethnic cleansing of the Armenian population of Azerbaijan.
The anti-Armenian policy of the authorities of Azerbaijan targeted not only the Armenian population living and prospering in Baku for centuries, but also the Armenian historical-cultural heritage of the city.
So far, the masterminds and perpetrators of the anti-Armenian massacres in Baku have not been held accountable, and they continue to be glorified as heroes.
Moreover, to date, Azerbaijan continues the very policy of ethnic cleansing and annihilating Armenians in Artsakh. A vivid evidence of that is the wiping out of the entire Armenian population from the territories that fell under the Azerbaijani control, which was carried out through massive war crimes and ethnic cleansing.
Today by paying tribute to the innocent victims of the anti-Armenian massacres in Baku, we once again emphasize the joint commitment of the Republic of Armenia, Artsakh and the Armenians all over the world to ensure the right of all Armenians to free, secure and dignified life in their homeland."