Կոչ ենք անում Ադրբեջանին խստորեն պահպանել եռակողմ հայտարարության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները. Արցախի ԱԳՆ
«Հունվարի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծի կենտրոնական ուղղությամբ կոպտորեն խախտել են հրադադարի ռեժիմը: Միջադեպի արդյունքում Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զինծառայող է հրազենային վիրավորում ստացել:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական կողմի սադրիչ քայլերը և դրանք որակում որպես գործողություն՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի ապակայունացմանը և խաղաղապահ ջանքերի խաթարմանը:
Նմանատիպ վտանգավոր վարքն անընդունելի է և հանդիսանում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում: Կոչ ենք անում Ադրբեջանին խստորեն պահպանել եռակողմ հայտարարության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները և զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից, որոնք կարող են խափանել հաստատված կրակի դադարեցման ռեժիմը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh on Azerbaijan's Violation of the Ceasefire Regime
On January 13, the Azerbaijani armed forces grossly violated the ceasefire regime in the central direction of the contact line. As a result of the incident, a soldier of the Defense Army of the Republic of Artsakh received a gunshot wound.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh strongly condemns the provocative steps of the Azerbaijani side and qualifies them as an action aimed at destabilizing the situation in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone and disrupting the peacekeeping efforts.
This kind of dangerous behavior is unacceptable and is a gross violation of the trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan of November 9, 2020 on a complete cease-fire and cessation of all military operations in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone. We call on Azerbaijan to strictly follow the commitments taken under the trilateral statement and refrain from provocative actions that could undermine the current truce.