ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2020 թվականի հունվար-նոյեմբերին հանրապետությունում նվազել է հրուշակեղենի արտադրությունը։
Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկացել է Կոմիտեից, տորթերի, հրուշակների (պիրոժնիներ), ալյուրե թարմ (ոչ երկարատև պահման) այլ հրուշակեղենի, թխվածքաբլիթի, մեղրաբլիթի և համանման արտադրատեսակների, քաղցրաբլիթի, վաֆլի և վաֆլե թերթերի արտադրությունը հունվար-նոյեմբերին կազմել է 11 հազար 296.9 տոննա, ինչը 2019 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 16.4%-ով։
Ինչ վերաբերում է շոկոլադ և շաքարե հրուշակեղենի արտադրությանը, ապա նախորդ տարվա 11 ամիսներին, ըստ վիճակագրության, արտադրության ծավալները նվազել են 13.2%-ով կազմելով 8 հազար 733 տոննա։
Նշենք, որ նշված ժամանակահատվածում նվազել է նաև պաղպաղակի արտադրությունը։ Մասնավորապես, 2020 թ-ի հունվար-նոյեմբերին արտադրվել է 12 հազար 846.9 լիտր պաղպաղակ՝ 2019թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 2.7%-ով։

Согласно опубликованным Статистическим комитетом Армении данным, в январе-ноябре 2020 года в республике сократилось производство кондитерских изделий.
Как Panorama.am узнает с сайта Статистического комитета Армении, производство пирожных, тортов, свежих мучных (не длительного хранения) и других кондитерских изделий, печений, пряников и подобных изделий, вафлей и вафельных слоев в январе-ноябре составило 11 тыс. 296.9 тонн, что на 16.4% ниже показателя за аналогичный период 2019 года.
Что касается производства шоколада и кондитерских изделий из сахара, то, по сравнению с 11 месяцами 2019 года, согласно статистике, объемы производства в 2020 году сократились на 13.2%, составив 8 тыс. 733 тонны.
Отметим, что за рассматриваемый период сократилось и производство мороженного. В частности, в январе-ноябре 2020 года было произведено 12 тыс. 846.9 литров мороженного, что на 2.7% ниже показателя за аналогичный период 2019 года.