Շուշին եւ Քարվաճառը ազատագրածներին դատապարտելու փորձերը նպաստեցին նրան, ինչ տեղի ունեցավ երկու ամիս առաջ: Այս մասին դատական նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Երբ 2,5 տարի փորձում են դատապարտել Շուշին եւ Քարվաճառը ազատագրածներին, դա նպաստում է նրան, ինչ տեղի ունեցավ երկու ամիս առաջ: Կա ասացվածք, երբ ազգը չի գնահատում իր հերոսներին, մնում է առանց հերոսների: Մարդիկ աջակցեցին այն պաշտոնյաներին, որոնք ուղիղ կապ ունեն տեղի ունեցածի՝ տարածքների կորստի, մահերի եւ անհետացումների հետ: Կամա թե ակամա, գիտակցված թե անգիտակցաբար նպաստեցին դրան: Դա իմ համոզմունքն է, եւ ես այդ մասին ասել եմ ամենուր, այդ թվում այս նիստի ժամանակ»,-ասաց Քոչարյանը:
«Իմ նկատմամբ մեղադրանքի մեխը արտակարգ դրություն սահմանելն է: Արդեն մեկ տարի է՝ ապրում ենք ռազմական դրության կամ արտակարգ դրության պայմաններում: Երկու ամիս է՝ պատերազմ չկա, եւ ռազմական դրությունը պահպանվում է: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի քողի տակ ԱԴ ռեժիմը շարունակվում է: Դրա մասին կես բառ ասա՞ց դատախազությունը: Դուք դա նորմա՞լ եք համարում: Ես փորձում էի հասկանալ՝ հիմա ո՞ւմ է պետք ռազմական դրությունը: Ռազմական դրության ժամանակ թուրքը մտնում է Շուռնուխ եւ պահանջում ազատել տները: Պետության գլխավոր գործառույթը սահմանների պաշտպանությունը չէ՞: Որտե՞ղ է խախտվել սահմանադրական կարգը՝ այս դեպքո՞ւմ, թե՞ մարտի 1-ին: Ես կարող եմ ժամերով թվարկել նման օրինակներ: Այս ֆոնին նման մեղադրանքը ծիծաղելի է: Հեղափոխության գլխավոր կարգախոսը «հպարտ քաղաքացին» էր: Հայաստանի պատմության մեջ երբեք ստորացված քաղաքացի չի եղել: Մոսկվայում հայերն ամաչում են ռեստորան գնալ, որպեսզի ադրբեջանցիների չհանդիպեն: Եվ այդ ամենը սկսվեց այս քրեական գործից: Եթե դա չհասկանանք, կմնանք ստորացված վիճակում: Ինչ վերաբերում է դատախազին, ինձ համար տղամարդու պահվածքում ամենաանընդունելին հիստերիան է: Եթե նրան ինչ-որ բան դուր չէր եկել, կարող էր ընդմիջմանը մոտենալ եւ նորմալ խոսել: Այդ ի՞նչ պահվածք է: Դա հարիր չէ նման պաշտոնյային: Եվ դա այն պատճառով, որ մենք ունենք համար մեկ հիստերիկ»,-ասաց Քոչարյանը, գրում է Tert.am-ը:

Попытки судить тех, кто освободил Шуши и Карвачар, прямо способствовали тому, что произошло два месяца назад. Об этом заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на сегодняшнем заседании суда.
Как сообщалось ранее, на первом после длительного перерыва заседании произошел инцидент. Во время выступления прокурора Геворка Багдасаряна Кочарян обвинил его в пособничестве сдаче Шуши.
"Когда 2.5 года пытаются судить тех, кто освободил Шуши и Карвачар и так далее, все это прямо способствовало тому, что произошло 2 месяца назад. Пороча  армию и троих генерал-полковников… Есть пословица - когда нация не возвеличивает героев, остается без героев. Когда люди способствовали тем чиновникам, которые прямо ответственны за происшедшее - потерю территорий, гибель и пропажу людей. Волей или неволей, по умыслу или по неразумению, способствовали всему этому. Это мое убеждение, и я его будут высказывать везде, в том числе на этом заседании", - заявил Кочарян, передает News.am.
"Гвоздь обвинения в моем отношении - в введении чрезвычайного положения. Уже год мы живем в условиях военного положения или ЧП. Два месяца нет войны – военное положение сохраняется. Под маскировкой борьбы с коронавирусом продолжается ЧП. Полслова сказала прокуратура? Вы считаете это нормальным? Я пытался понять, сейчас кому нужно военное положение? При военном положении турок приходит в Шурнух и требует освободить дома. Главная функции государства в защите границ? Где же нарушен конституционный строй – тут или 1 марта? Я могу час перечислять такие примеры. На этом фоне такое обвинение - смешное. Опорочили государственность. Главный лозунг революции был "гордый гражданин". В истории Армении не было такого униженного гражданина. В Москве армяне стесняются ходить в ресторан, чтобы азербайджанцев не встретить. И все это началось с этого уголовного дела. Если не понимаем этого, останемся в униженном состоянии. Что касается прокурора: в поведении мужчины для меня самое неприемлемое - истеричность. Если ему что-то не понравилось, мог бы подойти на перерыве, нормально бы поговорили. Что это за поведение? Оно не подобает чиновнику такого калибра. А все потому, что у нас есть истерик номер один", - заключил Роберт Кочарян.