Հունվարի 23-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ:
Կողմերը նշել են հայրենիք-սփյուռք համագործակցության հետագա ամրապնդման նպատակով ջանքերի ակտիվացման կարևորությունը և քննարկել այս ուղղությամբ երկու գերատեսչությունների համատեղ քայլերը։
Երկուստեք կարևորվել են Արցախի տեղն ու դերը համայն հայության կյանքում։ Մտքեր են փոխանակվել սփյուռքի ներուժի ներգրավվածությամբ Արցախում մարդասիրական ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր։

On January 23, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan met with High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan.
The sides noted the importance of intensifying efforts to further strengthen the homeland-Diaspora cooperation and discussed the joint steps of the two structures in this direction.
The parties noted the significant place and role of Artsakh in the life of all Armenians. An exchange of opinions on the issues related to the implementation of humanitarian programs in Artsakh with the involvement of the Diaspora’s potential took place.