ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունից հետո՝ 2020թ. նոյեմբերի 13-ից հայկական ու ադրբեջանական կողմերը մինչ այսօր շարունակում են զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման և փոխանակման աշխատանքները:
Երեկ, հունվարի 24-ին որոնողական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել է ևս 2 աճյուն, մեկը՝ Վարանդայի /Ֆիզուլի/ շրջանից, մյուսը՝ Հադրութի շրջանի Տումի գյուղի տարածքից: Վերջինս, նախնական տվյալներով քաղաքացիական անձ է:
Հայտնաբերված աճյունների ինքնությունը պարզելու համար նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 24-ը, Արցախի փրկարարական ջոկատները հայտնաբերել են 1283 աճյուն, որից 15-ը նախնական տվյալներով քաղաքացիական անձինք են, ովքեր տարբեր պատճառներով չեն լքել հարազատ տունը և այդ բնակավայրերն այժմ գտնվում են Արցախի վերահսկողությունից դուրս:
Վերջիններս կամ սպանվել են, կամ ռազմագործողությունների ընթացքում հրետակոծության պատճառով մահացել:
Նախնական տվյալներով 1268-ը զինվորականներ են կամ ռազմագործողություններին մասնակցած կամավորներ ու պահեստազորայիններ:
Որոնողական աշխատանքներն այսօր ընթանում են Վարանդայի/Ֆիզուլի/, Ջրականի /Ջաբրաիլ/ և Հադրութի շրջաններում, ինչպես նաև Մատաղիս ուղղությունում»:

После принятия договоренности о прекращении огня 9 ноября 2020года, армянская и азербайджанская стороны, с 13 ноября по сей день, продолжают поиск и обмениваются телами погибших военнослужащих. Об этом сообщает пресс-служба ГСЧС Арцаха.
"Вчера, 24 января, во время поисково-спасательных работ были обнаружены 2 тела, одно из района Варанда (Физули), второе из села Туми Гадрутского района. По предварительным данным, тело, найденное на территории Туми, является гражданским лицом.
Была назначена судебно-медицинская экспертиза для установления личности тел.
С 13 ноября 2020 года по 24 января 2021 года, спасательные группы Арцаха обнаружили 1283 тела, 15 из которых, по предварительным данным - это мирные жители, не покинувшие свои дома по разным причинам, а данные населенные пункты в настоящее время находятся не под контролем Арцаха.
Последние были либо убиты, либо погибли в результате обстрелов в ходе боевых действий.
По предварительным данным, 1268 человек - это военные, добровольцы и резервисты, принимавшие участие в боевых действиях.
Сегодня, поисковые работы ведутся в районах Варанда(Физули), Джракан (Джебраил), в Гадрутском районе, а также в направлении Матагис", - отмечается в сообщении.