Կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի վրա: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայերն այսօր» ֆեյսբուքյան էջից։
«Սա հայկական ամենախորհրդանշական կենտրոններից մեկն է: Սրահում շաբաթական սովորում են ավելի քան 250 երեխա: Անհանգստությունս անսահման է: Վստահ եմ՝ կառավարությունը կերաշխավորի հետագա անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար: Մենք անկոտրում ենք», - «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է «Աբովյան» վարժարանի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը:
Տեղի ունեցածից հետո ոստիկանությունը այցելել և ուսումնասիրել է դեպքի վայրը: Հրազենը կոտրել է երկրորդ հարկի պատուհանը, որտեղ դաշնամուրի դաս էր անցկացվում: Տուժածներ չկան:
Դեպքի առնչությամբ Մշակույթի կենտրոնի նախագահը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Մշակույթի կենտրոնը Հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և երկրի հարավից դեպի Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը:
Մինչև այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրք ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվեց Ֆրանսիայում:

В Марселе стреляли в культурный центр ''Святого Саака и Святого Месропа''. Об этом как сообщает News.am, говорится на странице в Facebook ''Армяне сегодня''. Инцидент произошел 24 января около 18:40.
''В центре учатся 250 детей. Беспокойство безгранично. Уверен, что власти обеспечат дальнейшую безопасную деятельность центра. Нас не сломить'', - заявил глава колледжа ''Абовян'' Карен Хуршудян.
Полиция посетила и изучила место происшествия. Пуля пробила окно на втором этаже, где шел урок фортепиано. Пострадавших нет. В связи с инцидентом руководство центра подало жалобу в полицию.
Подобные случаи ранее имели место также в Берлине, Сан Франциско, Париже и Десине, где вандалы осквернили памятник Комитасу и мемориал Геноцида армян. В эти действия вовлечены члены турецкой радикальной группировки ''Серые волки'', деятельность которой во Франции запрещена.