Կրակել են Մարսելի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» մշակույթի կենտրոնի վրա: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:40-ին: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայերն այսօր» ֆեյսբուքյան էջից։
«Սա հայկական ամենախորհրդանշական կենտրոններից մեկն է: Սրահում շաբաթական սովորում են ավելի քան 250 երեխա: Անհանգստությունս անսահման է: Վստահ եմ՝ կառավարությունը կերաշխավորի հետագա անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար: Մենք անկոտրում ենք», - «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է «Աբովյան» վարժարանի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը:
Տեղի ունեցածից հետո ոստիկանությունը այցելել և ուսումնասիրել է դեպքի վայրը: Հրազենը կոտրել է երկրորդ հարկի պատուհանը, որտեղ դաշնամուրի դաս էր անցկացվում: Տուժածներ չկան:
Դեպքի առնչությամբ Մշակույթի կենտրոնի նախագահը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Մշակույթի կենտրոնը Հայկական կազմակերպությունների համակարգման կենտրոնակայանն է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ այն համակարգում էր Մարսելից և երկրի հարավից դեպի Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական օգնությունը:
Մինչև այս նմանօրինակ դեպքեր տեղի են ունեցել Բեռլինում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Փարիզում և Դեսինում, երբ վանդալիզմի էր ենթարկվել Կոմիտասի արձանը և Ցեղասպանության հուշահամալիրը: Այս գործողություններում ներգրավված էր «Գորշ գայլեր» թուրք ծայրահեղ ազգայնական խմբավորումը, որը լուծարվեց Ֆրանսիայում:

Gunshots were fired at St. Sahag and St. Mesrob Armenian Cultural Center in Marseilles. The incident took place on January 24 at 6:40 p.m, News.am reports, referring to the Facebook page of Hayern Aysor (Armenians Today) media platform.
This is one of the most symbolic Armenian centers. More than 250 children attend lessons at the Center every week. I am infinitely concerned. I am certain that the government will guarantee safety at the Center. We are unwavering,” Principal of Abovyan Armenian School Karen Khurshudyan told Hayern Aysor.
After the incident, the police visited and explored the scene of the incident. The criminal broke the window on the second floor on which a piano lesson was in progress. There are no victims.
The president of the Cultural Center has submitted a complaint to the police in regard to the incident.
The Cultural Center is the headquarters for coordination of Armenian organizations. During the war in Artsakh (Nagorno-Karabakh), it coordinated the humanitarian aid being sent from Marseilles and southern France to Armenia.
Prior to this, similar incidents have taken place in Berlin, San Francisco, Paris and Dessin where the statue of Komitas and the Armenian Genocide memorial were vandalized. The “Grey Wolves” Turkish extremist group, which was banned in France, was involved in these operations.