Հունվարի 26-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից այդ երկրի օկուպացիայի տակ գտնվող Արցախի Հանրապետության տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության սիստեմատիկորեն և դիտավորյալ ոչնչացման կապակցությամբ, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է։
Նամակներում մանրամասն փաստեր են ներկայացվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նմանատիպ հանցագործությունների հետևողականորեն իրականացման վերաբերյալ՝ նախկին ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանում, ապա նաև հաջորդած տարիներին՝ նպատակ ունենալով մասնակիորեն կամ ի սպառ ոչնչացնել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական ներկայության ցանկացած վկայություն։
Մասնավորապես՝ որպես հայկական մշակութային ժառանգության կործանման պրակտիկայի թերևս ամենաողբերգական փաստ նշվում է 1997-2006 թթ. Նախիջևանի Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատան մի քանի հազար միջնադարյան խաչքարերի դիտավորյալ ավերման մասին։
Նամակներում նաև տեղեկացվում է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանում և 1992-1994 թթ. Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հիմնահատակ քանդվել և ամբողջությամբ ոչնչացվել են հայկական 167 եկեղեցիներ, 8 վանական համալիրներ և 123 գերեզմանատներ։ Նույն ժամանակահատվածում շուրջ 2500 հայկական խաչքարեր և ավելի քան 10 000 հայկական գերեզմանաքարեր են ավերվել և օգտագործվել որպես շինանյութ։
ԱԳ նախարարը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի նման քաղաքականությունն ավելի ինտենսիվ է դարձել 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում և շարունակվում է մինչ օրս, ինչն ադրբեջանական ռազմական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում մոտ ապագայում հայկական մշակութային ժառանգության ամբողջական ոչնչացման իրական սպառնալիք է։ Մասնավորապես՝ ուշադրություն է հրավիրվում Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու վրա ադրբեջանական զինված ուժերի անօդաչու թռչող սարքից երկու անգամ կանխամտածված հարվածներ հասցնելու փաստի վրա։ Մատնանշվում է նաև ադրբեջանական ԶՈՒ զինծառայողների կողմից հայկական ժառանգության հուշարձանների և արտեֆակտերի դիտավորյալ ոչնչացումը, որի մասին վկայող բազմաթիվ տեսանյութեր և լուսանկարներ են տարածվում համացանցում։
ԱԳ նախարարը կոչ է անում միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել՝ երաշխավորելու հայկական պատմական, հոգևոր և մշակութային ժառանգության հուշարձանների պաշտպանությունը և պահանջել Ադրբեջանի իշխանություններից՝ հարգել և կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները՝ պահպանելու ներկայումս նրանց վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը և հրաժարվել այն ոչնչացնելու տխրահռչակ քաղաքականությունից։
Նամակներին կից ուղարկվել է նաև Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից պատրաստված զեկույցը՝ Արցախի Հանրապետության` Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի և հայկական հուշարձաններին սպառնացող ոչնչացման վտանգի վերաբերյալ։

On January 26, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan sent letters to the UN Secretary General Antonio Guterres and UNESCO Director-General Audrey Azoulay in connection with the systematic and deliberate destruction by the Azerbaijani authorities of the Armenian cultural heritage in the territories of the Republic of Artsakh under the occupation of Azerbaijan, which is a gross violation of international law.
The letters present detailed facts on the consistent commitment of similar crimes by the Azerbaijani authorities, in the Soviet period and the following years, with the aim of partially or completely destroying any evidence of Armenian presence in the territories under Azerbaijani control.
In particular, it is noted that the most tragic fact in the practice of eradication of the Armenian cultural heritage was the deliberate destruction of several thousand medieval khachkars (cross-stones) at the Armenian cemetery of Old Jugha (Julfa) in Nakhijevan in 1997-2006.
The letters also state that during the Soviet period and Azerbaijani military aggression against the Republic of Artsakh in 1992-1994, no less than 167 Armenian churches, 8 Armenian monastic complexes, and 123 historical Armenian cemeteries were ruined, obliterated and completely destroyed by the Azerbaijani authorities. During the same period, some 2500 Armenian khachkars (cross-stones) and more than 10,000 Armenian tombstones were destroyed and used as building material.
The letter emphasized that such policy of Azerbaijan became more intensive during the military aggression unleashed against the Republic of Artsakh on September 27, 2020 and is still underway, which is a real threat of complete destruction of the Armenian cultural heritage in the territories under the Azerbaijani military occupation in the near future. In particular, attention is drawn to the fact that the Azerbaijani Armed Forces deliberately missile-struck Ghazanchetsots Christ the Saviour Cathedral, located in the town of Shushi, utilizing an optically-guided unmanned aerial vehicle—not once, but twice. It is also noted that numerous videos and photos are distributed regularly on the Internet by the servicemen of the Azerbaijani Armed Forces, evidencing their deliberate destruction of monuments and artefacts of Armenian cultural heritage.
The Foreign Minister called on the heads of the international organizations to take effective steps to ensure the protection of Armenian historical, cultural, and religious monuments and to demand that the Azerbaijani authorities respect and fulfill their obligations to preserve Armenian cultural heritage that is currently under their control and to abandon their dissolute policy of its erasure and destruction.
Attached to the letters was the report of the Office of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh on vandalism against the Armenian cultural heritage in the occupied territories of the Republic of Artsakh and the threat of destruction of Armenian monuments․