Պատերազմի հետևանքով Արցախի Թաղավարդ գյուղի 140 տուն հայտնվել է հակառակորդի կողմում
Պատերազմի հետևանքով  Արցախի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղի   140 տուն մնացել է  հակառակորդի վերահսկողության ներքո: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Թաղավարդի համայնքի ղեկավար Օլեգ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ պատերազմի հետևանքով անօթևան է մնացել   520 թաղավարդցի:
«Նրանց մեծ մասը վերահաստատվել են Արցախի տարբեր բնակավայրերում, իսկ 20 ընտանիք՝ Հայաստանի Հանրապետությունում:  Թաղավարդի այն հատվածում, որը մնացել է  Արցախի վերահսկողության ներքո մոտ 149 տուն է մնացել: Դրանք գրեթե բոլորը վնասվել են հրետակոծությունների հետևանքով, իսկ 5 տուն ավերվել է հիմնովին: Թաղավարդի այս հատվածի բնակիչները՝ գրեթե բոլորը՝  մոտ 90 տոկոսը, վերադարձել են իրենց օջախներ: Թշնամու տիրապետության տակ է անցել գյուղի դպրոցներից մեկը: Մյուսում, որը գտնվում է  գյուղի՝ մեր վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում, արդեն 140 աշակերտ  է հաճախում՝ Կարմիր շուկայից ու Թաղավարդից:
Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են անցել նաև Թաղավարդի գյուղատնտեսական նշանակության հողերի՝ պտղատու այգիների ու արոտավայրերի, մոտ 70 տոկոսը: Այժմ ունենք մոտ 120 հեկտար վարելահող, որտեղ գյուղացիները աշնանացան են կատարել և նախապատրաստվում են գարնանացանի: Թշնամու կողմում են մնացել նաև գյուղի՝ 18-րդ դարի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, դպրոցական շենքերից մեկն ու գերեզմանոցը», - մանրամասնեց Թաղավարդի համայնքի ղեկավարը՝ հավելելով, որ մինչև պատերազմը գյուղն ուներ 289 տուն՝  1314  բնակչով:

В результате войны более 140 домов села Тагавард остались под контролем врага
В результате войны более 140 домов села Тагавард Мартунинского района Арцаха остались под контролем врага. Об этом сообщил в беседе с "Арменпресс" глава общины Тагавард Олег Арутюнян, добавив, что 520 жителей Тагаварда остались без крова из-за войны.
"Большинство из них переселены в разные населенные пункты Арцаха, а 20 семей - в Республику Армения. В части Тагаварда, оставшейся под контролем Арцаха, осталось около 149 домов. Почти все они пострадали в результате обстрелов, а 5 домов были полностью разрушены. Почти все жители этой [не оккупированной Азербайджаном] части Тагаварда, около 90%, вернулись в свои дома.
Одна из школ села попала под контроль врага. Другую школу, расположенную в той части села, которая находится под нашим контролем, уже посещает 140 учеников из Красного рынка и Тагаварда. Около 70 процентов сельскохозяйственных земель Тагаварда - фруктовые сады и пастбища, перешли под контроль Азербайджана.
Сейчас у нас около 120 гектаров пахотных земель, на которых сельчане провели работы по озимой и готовятся к весеннему посеву. Церковь Сурб Аменапркич (Святого Всеспасителя) XVIII века, одно из школьных зданий и кладбище остались на стороне враг", - сказал глава общины Тагавард, добавив, что до войны в селе было 289 домов с 1314 жителями.