Թուրքիայի իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է վստահության մթնոլորտ. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման և դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը և կոչ անում Թուրքիային լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները: Այս մասին նշում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ լրատվամիջոցների կողմից նրան ուղղված հարցին ի պատասխան:
Հարց. Վերջերս թուրքական մամուլում կրկին հայտնվել են տեղեկություններ Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի և ավերման մասին: Բազմաթիվ են նաև քրիստոնեական եկեղեցիների, գերեզմանների ավերումների մասին փաստերը, որոնք Թուրքիայի պատկան մարմինների կողմից որևէ արձագանքի չեն արժանանում: Եվ երկրորդ հարցը, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Անթալիայում տեղի ունեցած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նահանգային համագումարին ունեցած ելույթում կրկին անդրադարձել է Հայաստանին՝ «խորհուրդ տալով դաս քաղել»: Խնդրում եմ Ձեր մեկնաբանությունն այս երկու հարցերի առնչությամբ:
Պատասխան. Ծանոթ ենք Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը: Մասնավորապես, Բուրսա քաղաքի Սեբթաշը թաղամասում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին հանվել է վաճառքի 6 մլն թուրքական լիրայով, իսկ Բուրսայի մյուս հայկական եկեղեցու համար սահմանվել է 6 մլն 300․000 թուրքական լիրա: Բացի այդ, Թուրքիայի արևմտյան Քյութահիա նահանգում ավերվել է Սուրբ Թորոս հայկական եկեղեցին։
Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման և դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը և կոչ անում Թուրքիային լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Պատմամշակութային կոթողների նկատմամբ նման վերաբերմունք ցուցաբերող պետության տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության համագործակցությանն ուղղված կոչերն առնվազն չեն կարող վստահելի լինել:
Ինչ վերաբերում է «պատմությունից դասեր քաղելու խորհուրդներին», ապա որևէ մեկին իրավունք չի վերապահված սպառնալիքների լեզվով անհարգալից խոսել և պատմության դասեր տալ ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդին:
Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հստակ գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է համապատասխան վստահության մթնոլորտ, իսկ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը միանշանակորեն չի նպաստում այդ մթնոլորտի ձևավորմանը:

Власти Турции должны четко осознавать, что для диалога необходима соответствующая атмосфера доверия: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила на вопросы СМИ.
Вопрос: На днях в турецкой прессе снова появилась информация о продаже и разрушении армянских церквей в Турции. Есть также много фактов о разрушении христианских церквей и могил, которые не получают соответствующей реакции от компетентных властей Турции. И второй вопрос, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в своем выступлении в Анталии на районном съезде партии “Справедливость и развитие” вновь обратился к Армении, «посоветовав извлечь урок». Просим Ваш комментарий относительно этих двух вопросов.
Ответ: Мы знакомы с опубликованной в турецкой прессе информацией о продаже армянских церквей в Турции. В частности, армянская католическая церковь в квартале “Себташ” города Бурса выставлена на продажу за 6 млн турецких лир, а другая армянская церковь Бурсы - за 6 млн 300 тыс. турецких лир. Кроме этого, в западной провинции Турции Кютахья была разрушена армянская церковь Святого Тороса.
Строго осуждаем набравшую новые обороты политику властей Турции по последовательному уничтожению армянского культурного наследия и его незаконному присвоению, также призываем Турцию полноценно выполнять взятые на себя обязательства по международным договорам.
Призывы к региональному миру и стабильности со стороны государства, проявляющего подобное отношение к историко-культурным памятникам, по меньшей мере не могут быть надежными.
Что касается "советов по извлечению уроков из истории", то никому не дано право неуважительно выражаться на языке угроз и давать уроки истории пережившему геноцид народу.
Власти Турции должны четко осознавать, что для диалога необходима соответствующая атмосфера доверия, а уничтожение армянского историко-культурного наследия однозначно не способствует формированию этой атмосферы.