Թուրքիայի իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է վստահության մթնոլորտ. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման և դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը և կոչ անում Թուրքիային լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները: Այս մասին նշում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ լրատվամիջոցների կողմից նրան ուղղված հարցին ի պատասխան:
Հարց. Վերջերս թուրքական մամուլում կրկին հայտնվել են տեղեկություններ Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի և ավերման մասին: Բազմաթիվ են նաև քրիստոնեական եկեղեցիների, գերեզմանների ավերումների մասին փաստերը, որոնք Թուրքիայի պատկան մարմինների կողմից որևէ արձագանքի չեն արժանանում: Եվ երկրորդ հարցը, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Անթալիայում տեղի ունեցած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության նահանգային համագումարին ունեցած ելույթում կրկին անդրադարձել է Հայաստանին՝ «խորհուրդ տալով դաս քաղել»: Խնդրում եմ Ձեր մեկնաբանությունն այս երկու հարցերի առնչությամբ:
Պատասխան. Ծանոթ ենք Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը: Մասնավորապես, Բուրսա քաղաքի Սեբթաշը թաղամասում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին հանվել է վաճառքի 6 մլն թուրքական լիրայով, իսկ Բուրսայի մյուս հայկական եկեղեցու համար սահմանվել է 6 մլն 300․000 թուրքական լիրա: Բացի այդ, Թուրքիայի արևմտյան Քյութահիա նահանգում ավերվել է Սուրբ Թորոս հայկական եկեղեցին։
Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման և դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը և կոչ անում Թուրքիային լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Պատմամշակութային կոթողների նկատմամբ նման վերաբերմունք ցուցաբերող պետության տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության համագործակցությանն ուղղված կոչերն առնվազն չեն կարող վստահելի լինել:
Ինչ վերաբերում է «պատմությունից դասեր քաղելու խորհուրդներին», ապա որևէ մեկին իրավունք չի վերապահված սպառնալիքների լեզվով անհարգալից խոսել և պատմության դասեր տալ ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդին:
Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հստակ գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է համապատասխան վստահության մթնոլորտ, իսկ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը միանշանակորեն չի նպաստում այդ մթնոլորտի ձևավորմանը:

Turkey’s Authorities must Realize that Environment of Trust is Needed for Dialogue – Armenia MFA
Armenia Strongly condemns the policy of consistent destruction and misappropriation of Armenian cultural heritage by the Turkish authorities that gained new momentum, and urge Turkey to strictly adhere to its obligations under the international agreements, Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan said in response to the question of news agencies.
Question: Recently, Turkish media again reported on the sale and destruction of the Armenian churches in Turkey. There are numerous facts about the destruction of Christian churches and graves, which receive no response from the relevant bodies of Turkey. And the second question: during the provincial congress of the “Justice and Development Party” in Antalya the Foreign Minister of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu in his remarks once again referred to Armenia “advicing to learn lessons.” How would you comment on those issues?
Answer: We are familiar with the reports in Turkish media about the sale of Armenian churches in Turkey. In particular, the Armenian Catholic Church in Sebtash district of Bursa was put up for sale for 6 million Turkish lira, while another Armenian church in Bursa was put for sale for 6,3 million Turkish lira. Moreover, the Armenian St. Toros Church in the western Turkish province of Kutahya was destroyed.
We strongly condemn the policy of consistent destruction and misappropriation of Armenian cultural heritage by the Turkish authorities that gained new momentum, and urge Turkey to strictly adhere to its obligations under the international agreements.
Calls on cooperation for regional peace and stability by a state which demonstrates such attitude towards historical-cultural monuments at least cannot be credible.
As for the "advice to learn lessons from history": no one has the right to speak disrespectfully with the language of threat and give lessons of history to the nation who survived genocide.
Turkey’s authorities must clearly realize that a relevant environment of trust is needed for a dialogue, and the destruction of the Armenian historical-cultural heritage definitely does not contribute to the establishment of such an environment.