Սերժ Սարգսյանն ու ՌԴ դեսպանը քննարկել են Ղարաբաղյան պատերազմի հետևանքները
Ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ երեկ տեղի է ունեցել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) ղեկավար, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Հայաստանի հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հետևանքների հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահ Սարգսյանը ռուսաստանյան կողմին շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ ղեկավարության` կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանմանը միտված հետևողական ջանքերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդասիրական խնդիրների լուծման համար, ինչպես նաև առանձնահատուկ շեշտել է Ռուսաստանի Դաշնության` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի գործունեության շարունակության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի` Հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում` ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա, վերջնական խաղաղ կարգավորման նպատակով։
Ընթացիկ իրավիճակի քննարկման համատեքստում ընդգծվել է ռազմագերիների ու Ադրբեջանում պահվող այլ անձանց` Հայաստան վերադարձի, զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման ուղղությամբ արդյունավետ ջանքերի գործադրման կարևորությունը։
Դեսպանի խնդրանքով` նախագահ Սարգսյանը անդրադարձել է ներքաղաքական իրավիճակին, ինչպես նաև տարածաշրջանային նոր աշխարհաքաղաքական իրողություններին վերաբերող հարցերին։
Դեսպան Կոպիրկինն իր հերթին քննարկվող թեմաների շրջանակներում ներկայացրել է Ռուսաստանի դիրքորոշումն ու նրա կողմից գործադրվող ջանքերը։

Состоялась встреча Сержа Саргсяна и посла РФ
По инициативе российской стороны вчера состоялась встреча руководителя Республиканской партии Армении, третьего президента страны Сержа Саргсяна с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в Республике Армения Сергеем Копыркиным, сообщает пресс-служба офиса третьего президента.
В ходе встречи был рассмотрен широкий круг вопросов, связанных с последствиями войны в Нагорном Карабахе.
Президент Саргсян поблагодарил российскую сторону за последовательные усилия руководства РФ по поддержанию режима прекращения огня, по решению гуманитарных проблем народа Нагорного Карабаха, а также особо подчеркнул важность продолжения деятельности Российской Федерации как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ для окончательного мирного урегулирования Нагорно-карабахской проблемы на базе Основных принципов, в том числе, права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
В контексте обсуждения текущей ситуации была подчеркнута важность эффективных усилий по возвращению в Армению военнопленных и удерживаемых лиц, поиску тел погибших военнослужащих.
По просьбе посла, президент Саргсян коснулся вопросов внутриполитической обстановки, а также сложившихся новых геополитических реалий в регионе.
Посол Копыркин, в свою очередь, в рамках обсуждаемой тематики представил позицию России и прилагаемые ею усилия.