Արցախի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հարավային Ավստրալիա նահանգի ընդունած բանաձևին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է  Ավստրալիայի Հարավային Ավստրալիա նահանգի կողմից ընդունված՝ Արցախի անկախություևնը ճանաչող բանաձևը:
«Շարունակվում է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը՝ օտարերկրյա տարբեր պետությունների վարչատարածքային միավորների մակարդակով։ Այս գործընթացում վերջին ձեռքբերումն էր Հարավային Ավստրալիա նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի Հանրապետությունը ճանաչող և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարող բանաձևի ընդունումը։
Կարևորում ենք,  որ բանաձևում դատապարտվում են 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ թուրք-ադրբեջանական զինված ագրեսիան, Թուրքիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակվող հայատյացության քաղաքականությունն ու Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացումը, ինչպես նաև կոչ է արվում Ավստրալիայի դաշնային իշխանություններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։
Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն առանցքային նշանակություն ունի նրա ժողովրդի՝ իր հայրենի հողում ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ ապրելու և արարելու անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար։ Այն նաև լրացուցիչ խթան կհանդիսանա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի և տևական կարգավորման համար, որի հիմքում պետք է լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչումն ու Արցախի Հանրապետության տարածքների օկուպացիայի դադարեցումը։
Երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց որոշիչ ներդրումն են ունեցել նշված բանաձևի ընդունման գործում։ Բարձր ենք գնահատում Հարավային Ավստրալիա նահանգի օրենսդիր մարմնի այս վճռական դիրքորոշումը, որը հավաստում է մարդու իրավունքների, ազատության և արդարության գաղափարներին իրենց հավատարմության մասին» - ասված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Artsakh Foreign Ministry Comments on Resolution Adopted by South Australia
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh commented on the resolution adopted recently by the Australian State of South Australia.
“The process of international recognition of the Republic of Artsakh at the level of administrative-territorial units of different foreign countries continues. The latest achievement in this process has been the adoption of a resolution recognizing the Republic of Artsakh and supporting the right of the people of Artsakh to self-determination by the legislature of the Australian State of South Australia.
We consider it important that the resolution condemns the Turkish-Azerbaijani armed aggression launched against the Republic of Artsakh on September 27, 2020, the policy of hatred against Armenians pursued by the Turkish and Azerbaijani authorities and the consistent destruction of the Armenian cultural heritage in the occupied territories of Artsakh, as well as calls upon the federal authorities of Australia to recognize the independence of the Republic of Artsakh.
We are convinced that the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh is of key importance towards creating the necessary conditions for its people to live freely, safely, and decently in its homeland. It will also be an additional impetus for a just and lasting settlement of the Azerbaijan - Karabakh conflict, which should be based on the recognition of the right to self-determination exercised by the people of Artsakh and the cessation of the occupation of the territories of the Republic of Artsakh.
We express our gratitude to all those who made a decisive contribution to the adoption of this resolution and appreciate the resolute stance of the legislature of the State of South Australia, which affirms its commitment to the ideas of human rights, freedom and justice”, the statement says.