Փետրվարի 20-ին տեղի կունենա Հայենիքի փրկության շարժման մեծ հանրահավաքը
Հայենիքի փրկության շարժման հանրահավաքը փետրվարի 20-ին է, այսօր ես ուղղակի հրավիրեցի ժողովրդին քննարկենք հարցեր. 50 հոգի կլինեն, թե 5 հազար հոգի, նշանակություն չունի ինձ համար: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 12-ին, Ազատության հրապարկում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ հավաստիացնելով, որ փետրվարի 20-ի հանրահավաքը մեծ է լինելու:
«Փետրվարի 20-ին կքննարկենք մեր անելիքները, բայց հրատապ իրավիճակ եղավ, երբ պարզվեց, որ այն, ինչ չէինք հասկանում, թե ինչ է կատարվում Սյունիքում, երբեմն բացատրում էին, որ իշխանություններըպարալիզացված են, այդ պատճառով է դա տեղի ունենում, պարզվեց մեր մեջքի հետեւում մի նոր կապիտուլյացիոն պայմանագիր էլ է կնքված: Դրան ավելացավ այն, որ որոշում ընդունվեց, որ թղթակիցներին թույլ չտան, որ այնտեղ ազատ մեկնաբանեն: Դա կասկած է առաջացնում, որ բացի այդ 6 կետից կան այլ պայմանագրեր էլ: Այսինքն բաներ են տեղի ունենում, որից տեղյակ չենք, մեր հայրենիքը շարունակում է իր ճանապարհը դեպի կործանում»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք․ 1988թ. փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ Մարզխորհուրդն արտահերթ նստաշրջան հրավիրվեց, որում ընդունվեց որոշում   դիմել Ադրբեջանական և Հայկական ԽՍՀ-ների և ԽՍՀՄ ԳԽ-ներին՝  ԼՂԻՄ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանին միացնելու խնդրանքով։

The Armenian Opposition Homeland Salvation Movement will Hold a Rally on February 20
The armenian opposition Homeland Salvation Movement will hold a rally on February 20, today I simply invited the people to discuss issues, and it doesn’t matter to me how many people show up. This is what candidate of the opposition Homeland Salvation Movement for Prime Minister Vazgen Manukyan told reporters at Liberty Square today, and he assured that there will be a big rally on February 20.
“We will discuss our future actions on February 20, but we held an urgent meeting after we found out that even though we were told that the authorities can’t do anything with regard to the situation in Syunik Province, it turned out that another capitulation agreement had been signed behind our backs. In addition, a decision was made to not let reporters provide coverage in Syunik Province. This sparks doubt that, in addition to the six points in the agreement, there are other agreements. In other words, there are things that we don’t know about, and our country is heading towards perdition,” he said.
A rally is being held at Liberty Square in downtown capital Yerevan on the initiative of ex-PM Vazgen Manukyan, Armenia’s opposition Homeland Salvation Movement’s candidate for PM.
Manukyan on Thursday had issued a statement in which he had noted as follows in particular:
"Do not wait for the steps of political parties. All national political forces stand with you, but you decide the future of the country.
I call to gather at Liberty Square [in Yerevan] tomorrow, on February 12, at 15:00, and decide what we have to do. We are losing our Homeland right before our eyes."