ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենը մտադիր է այցելել Իրան
ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Մարիոնա Գրոսին նախատեսում է այցելել Իրան` Իրանի միջուկային ծրագրի հարցող փոխադարձ ընդունելի լուծում գտնելու նպատակով, որը Գործակալությանը հնարավորություն կտա շարունակել աշխատանքը երկրում: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի խոսնակ Ֆրեդրիկ Դալը, փոխանցում է Mehr News-ը:
Ռաֆայել Մարիանո Գրոսին անդամ երկրներին ներկայացրել է Իրանում ՄԱԳԱՏԷ-ի ստուգման եւ դիտանցման աշխատանքների հետ կապված վերջին զարգացումները: Նա նշել է, որ Իրանը փետրվարի 15-ին հայտնել է ՄԱԳԱՏԷ-ին, որ երկիրը կդադարեցնի կամավոր թափանցիկության միջոցառումների իրականացումը ԳՀՀԾ-ի շրջանակներում, այդ թվում` Լրացուցիչ արձանագրությունը: Նա առաջարկել է մեկնել Իրան` փոխադարձ ընդունելի լուծում գտնելու համար, որը Գործակալությանը հնարավորություն կտա շարունակել ստուգման իր կարեւոր աշխատանքը:
Ըստ Mehr News-ի տվյալների  Գրոսիի այցն Իրան, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հաջորդ շաբաթվա վերջին:

Генеральный директор МАГАТЭ планирует посетить Иран
Генеральный директор МАГАТЭ Мариона Гросси планирует посетить Иран, чтобы найти взаимоприемлемое решение, позволяющее Агентству продолжить работу в стране. Об этом заявил пресс-секретарь МАГАТЭ Фредрик Даль, сообщает Mehr News.
Генеральный директор Рафаэль Мариано Гросси проинформировал государства-члены о последних событиях, связанных с деятельность МАГАТЭ по проверке и мониторингу в Иране в соответствии с Совместным всеобъемлющим планом действий (СВПД). В своем докладе государствам-членам Гросси сказал, что Иран проинформировал МАГАТЭ 15 февраля, что страна прекратит осуществление добровольных мер транспарентности в соответствии с СВПД, включая Дополнительный протокол. Он предложил поехать в Иран, чтобы найти взаимоприемлемое решение, позволяющее Агентству продолжить важную работу по проверке. Генеральный директор продолжает консультации с Ираном.
Другой информированный источник  сообщил Mehr News, что визит Гросси в Иран, вероятно, состоится в конце  следующей недели.