ՀՀ Սյունիքի մարզ այցի արդյունքներով ՄԻՊ-ը արձանագրումներ է կատարել
Սյունիքի մարզի Կապան քաղաք, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Սրաշեն գյուղեր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած աշխատանքային խմբի 2021թ. փետրվարի 16-ի այցը վեր հանեց բնակիչների կյանքի, սեփականության ու կենսական կարևորության այլ իրավունքների վտանգներ կամ խախտումներ:
Այցը տեղի ունեցավ Կապանի համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի, համայնքային այլ իրավասու ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ: Այցի ընթացքում իրականացվեցին մանրամասն քննարկումներ, այդ թվում՝ առանձնազրույցներ բնակիչների հետ, արվեցին մասնագիտական դիտարկումներ, անհատական մոտեցմամբ դիմումների ու բողոքների ուսումնասիրություններ:
Այցի արդյունքերով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ՝
1) Կապան համայնքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ գտնվող ադրբեջանական զինված ծառայողները արձակում են կրակոցներ մանր ու խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից: Կրակոցները պարբերական են, արվում են ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ժամերի, պարզ լսվում են գյուղերում ու առաջացնում անհանգստություն, առաջին հերթին՝ կանանց ու երեխաների համար: Կապան համայնքի գյուղերում ադրբեջանական կրակոցների ապացույց Մարդու իրավունքների պաշտպանն արդեն հրապարակել է:
Այցի հաջորդ օրը այս նույն տեղեկությունները Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանմանը հաստատել են նաև Ծավ ու Ճակատեն գյուղերի բնակիչերը.
2) 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի հետ ՀՀ սահմանների «որոշման» գործընթացի պատճառով Կապանի նշված գյուղերի արոտավայրները, մասնավոր ու համայնքապատկան վարելահողերը հայտնվել են ադրբեջանական զինված ուժերի նշանառության ներքո: Սա անհնար է դարձրել արոտավայրերից ու վարելահողերից օգտվելը.
3) այցի ընթացքում Շիկահող, Սրաշեն ու Ներքին Հանդ գյուղերի բնակիչներն ահազանգել են, որ կրակոցներ են արձակվել այն պահին, երբ իրենք գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղված են եղել իրենց պատկանող հողերում՝ իհարկե, ցերեկային ժամերի: Մի շարք դեպքերում նրանք եղել են իրենց երեխաների (նաև թոռնիկների) հետ:
Ընդ որում, կրակոցներ արձակած ադրբեջանցի զինվորականններն գտնվում են այնպիսի (անգամ 1կմ-ից քիչ) տարածության վրա, որ անզեն աչքով հայ գյուղացիների հողատարածքները դիտարկելի են: Այսինքն՝ նրանք պարզ դիտարկում են, որ հողատարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ են իրականացնում խաղաղ բնակիչները:
Այս ամենն ուղիղ վտանգներ է ստեղծում երեխաների համար: Օրինակ՝ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են Ներքին Հանդ գյուղի գործող դպրոցի անմիջական հարևանությամբ՝ 1 կմ-ից էլ քիչ հեռավորության վրա:
Այս փաստերը հաստատվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումներով, համայնքային մարմինների ու բնակիչների ահազանգերով.
4) ադրբեջանական զինված ծառայողների (այդ թվում՝ ադրբեջանական դրոշների ու ցուցանակների) առկայությունը Կապան քաղաքից Ճակատեն ու Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի այլ գյուղեր տանող ճանապարհին լրջորեն խաթարել է խաղաղ բնակիչների ու առաջին հերթին՝ գյուղացիների ազատ տեղաշարժն այդ ճանապարհով: Ըստ բնակիչների՝ ստացվում է, որ ցուցանակները կամ դրոշները բնակիչներից «պահպանելու» համար են այդ վայրերում ադրբեջանական զինված ծառայողներ առկա:
Այս ամենի պատճառով գյուղացիներն անգամ կենսական կարիքների համար (օրինակ՝ աշխատանքի կամ բժշկական հաստատություն մեկնելը կամ վերադարձը) ստիպված են ձեռնպահ մնալ երեկոյան ժամերին այդ ճանապարհով երթևեկելուց՝ իրենց ու իրենց ընտանիքների անվտանգության նկատառումներից ելնելով.
5) նկարագրվածը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ հայկական գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կամ համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանցի զինված ծառայողների (նաև դրշոներ ու ցուցանակներ) առկայությունը կամ նրանց ցանկացած տեսակի տեղաշարժ, կոպտորեն ոտնահարում են բնակիչների սեփականության իրավունքը, այդ թվում՝ ապրուստի միջոց վաստակելու նրանց հնարավորությունը, լրջորեն վտանգում է նրանց կյանքի ու առողջության, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքները, որոնք երաշխավորված են միջազգայնորեն ու ՀՀ Սահմանադրությամբ:
Դա նաև խաթարում է մարդկանց, այդ թվում՝ երեխաների անվտանգությունն ու խաղաղ կյանքը:
Այս ամենը տեղի է ունեցել Հայաստանի բնակչությանն ուղղված պատերազմի և ուժի ադրբեջանական սպառնալիքների ներքո մեխանիկական մոտեցումներ կիրառելու, անթույլատրելի արագ գործընթացի պատճառով՝ առանց հանձնաժողովային մասնագիտական աշխատանքների ու սահմանային բնակիչների իրավաչափ շահերը, նրանց միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքները, հետևաբար՝ իրավունքի գերակայության պահանջները հաշվի առնելու.
6) Սյունիքի մարզի Կապան համայնք 2021թ. փետրվարի 16-ի այցի ընթացքում գյուղերի բնակիչների հետ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը Կապան համայնքի ղեկավարի մասնակցությամբ քննարկել է նաև հարցեր, որոնք վերաբերում են գյուղերի բնակիչների սոցիալական աջակցության, սոցիալ-տնտեսական իրավունքների ապահովմանը: Ավանդների հատուցման գործընթացի հետ կապված հարցեր են հատուկ քննարկվել Ներքին Հանդ գյուղում.
7) այցի շրջանակներում Կապան համայնքի ղեկավարն ու համայնքային մի շարք պատասխանատուներ Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացրեցին մանրամասն տեղեկություններ ինչպես նշված, այնպես էլ Կապանի մյուս գյուղերին վերաբերող սոցիալական ոլորտի խնդիրների, նրանց կենսական պայմանների ու անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Այցի արդյունքներով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ընթանում են ամփոփման աշխատանքներ, որոնց առաջարկները կներկայացվեն պետական իրավասու մարմիններին, անհրաժեշտ դեպքերում կպահանջվեն պարզաբանումներ:

ВС Азербайджана вели стрельбу и во время сельскохозяйственных работ: жители Сюника бьют тревогу
Визит рабочей группы под руководством Защитника прав человека  (омбудсмена) Республики Армения Армана Татояна в город Капан, села Неркин Ханд, Шикаох, Срашен Сюникской области, совершенный 16 февраля, выявил все опасности и нарушения прав жителей на жизнь, имущество и других жизненно важных прав, передает Panorama.am.
В заявлении по итогам визитам говрится:
"Визит прошел в сопровождении мэра Капана Геворга Парсяна и других компетентных представителей общины. В ходе визита состоялись подробные обсуждения, в том числе и  с жителями, профессиональные наблюдения, изучение заявлений и жалоб.
Защитник прав человека по итогам визита представляет следующие факты:
1. Военнослужащие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от сел Капанской общины ведут огонь из стрелкового и крупнокалиберного оружия. Стрельба ведется регулярно, как днем, так и ночью, она отчетливо слышна в селах, и вызывает беспокойство, особенно у женщин и детей. Защитник прав человека уже опубликовал доказательства стрельбы азербайджанцев в селах вокруг Капана.
На следующий день визита эту же информацию Защитника подтвердили жители сел Цав и Чакатен.
2. В результате процесса «определения» границ Республики Армения с Азербайджаном после войны, пастбища, личные и общественные земельные засевные участки упомянутых сел Капана оказались под мишенью азербайджанских вооруженных сил. Использование пастбищ и земельных посевных участков стало невозможным.
3. В ходе визита жители сел  Шикахох, Срашен и Неркин Хэнд сообщили, что стрельба велась и во время сельскохозяйственных работ, конечно же, в дневное время. В некоторых случаях они жители были со своими детьми (внуками).
При этом азербайджанские военнослужащие, производившие выстрелы, находятся на таком расстоянии (менее 1 км), что даже невооруженным глазом видны земли армянских жителей. Другими словами, они четко наблюдают, как мирные жители на своих землях проводят сельскохозяйственные работы.
Все это представляет прямую угрозу для детей. Например, азербайджанские военные находятся на расстоянии меньше чем в 1 км от школы в районе села Неркин Хэнд.
Эти факты подтверждены наблюдениями сотрудников Защитника прав человека, сигналами тревоги общественных органов и жителей.
4. Присутствие азербайджанских вооруженных сил (включая и азербайджанские флаги и дорожные знаки) на дороге из Капана в Чакатен и в другие села Капанской общины Сюникской области препятствует свободному передвижению мирных жителей и, в первую очередь, сельских жителей. По словам жителей, в этих местах оказываются азербайджанские вооруженные военнослужащие, которые «защищают» знаки и флаги от жителей.
Из-за всего этого жители сел, в целях безопасности, даже по жизненно важным причинам (например, выход на работу, посещение медицинского учреждения), должны воздерживаться от этого, особенно по вечерам.
5. Все это еще раз подтверждает, что присутствие азербайджанских вооруженных сил (флаги и знаки) в непосредственной близости от армянских сел или на дорогах, соединяющих общины, или любое их перемещение грубо нарушает права собственности жителей, в том числе их возможность зарабатывать на жизнь, ставит под угрозу их право на жизнь и здоровье, физическую и психическую неприкосновенность и другие жизненно важные права, которые гарантируются на международном уровне и Конституцией Республики Армения.
Это нарушает безопасность людей, в том числе и детей.
Все это произошло из-за применения механических подходов, под угрозами Азербайджана, направленных против населения Армении, недопустимо быстрого процесса определения границ, без комиссий и соблюдения правомерных интересов пограничных жителей, их международно гарантированных прав, следовательно, без учета требований верховенства права.
6. В ходе визита 16 февраля сотрудники Защитника прав человека с главой капанской общины также обсудили вопросы, связанные с оказанием социального содействия и с социально-экономическими правами жителей села. Вопросы, связанные с выплатой вкладов, были обсуждены в селе Неркин Хэнд.
7. Во время визита глава общины Капана и должностные лица общины предоставили Защитнику прав человека подробную информацию по указанным вопросам, а также о проблемах социальной сферы, связанных с другими селами Капана, условиями их проживания и проблемы безопасности.
По итогам визита Офис Защитника прав человека проводит обобщающую работу, предложения будут переданы в компетентные государственные органы, и при необходимости будут даны разъяснения".