Վրաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվել է պաշտպանության նախարարի թեկնածությունը
Իրակլի Ղարիբաշվիլին կդառնա Վրաստանի նոր վարչապետը: «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության քաղխորհրդի նիստից հետո ճեպազրույցում նրա թեկնածության մասին հայտարարել է կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն, փոխանցում է News.am-ը:
Ներկայումս Իրակլի Ղարիբաշվիլին զբաղեցնում է պաշտպանության նախարարի պաշտոնը: Խորհրդարանի կողմից հաստատվելու դեպքում նա իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում երկրորդ անգամ կդառնա Վրաստանի վարչապետը:
Իշխող կուսակցությունը ստիպված էր նոր վարչապետի թեկնածություն ընտրել այն բանից հետո, երբ այսօր անսպասելիորեն հրաժարական էր ներկայացրել Գեորգի Գախարիան: Նա իր որոշման մասին հայտարարել էր հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ՝ ընդդիմության առաջնորդ Նիկա Մելիայի պատրաստվող կալանավորման շուրջ առաջացած լարված իրավիճակի ֆոնին: Գախարիան շեշտել էր, որ հրաժարականի պատճառը իշխող կուսակցությունում տարաձայնություններն են՝ կապված Նիկա Մելիայի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքի վերաբերյալ դատարանի որոշման կատարման հետ:

На пост премьера Грузии выдвинут нынешний министр обороны
Ираклий Гарибашвили станет новым премьер-министром Грузии. Его кандидатуру на брифинге после заседания политсовета правящей партии "Грузинская мечта" объявил председатель партии Ираклий Кобахидзе, пишет "Новости Грузия".
Ираклий Гарибашвили в настоящее время  занимает пост министра обороны. В случае утверждения парламентом он станет премьер-министром Грузии во второй раз за свою политическую карьеру.
Выбирать кандидатуру нового премьера правящей партии пришлось после того, как сегодня неожиданно подал в отставку Георгий Гахария. Он объявил о своем решении на специальном брифинге на фоне напряженной ситуации, возникшей вокруг готовящегося ареста лидера оппозиции Ники Мелия. Гахария подчеркнул, что причиной отставки стали разногласия с правящей партией по поводу исполнения решения суда об аресте  Ники Мелия в  качестве меры пресечения.