Ռուսաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները «կտոր-կտոր են արված». Լավրով
Եվրամիությունը Ռուսաստանին ընկալում է որպես օտար, և Մոսկվայի պատրաստակամությունը Բրյուսելի հետ հարաբերությունների հնարավոր խզման համար պայմանավորված է նրանով, որ այդ կապերն «այլևս գոյություն չունեն»: Այս մասին ՌԲԿ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա նշել է, որ 2019 թվականի մայիսին Իսպանիայի ԱԳՆ պաշտոնը զբաղեցնող Ժոզեփ Բորելն ասել է, որ Ռուսաստանը Եվրամիության վաղեմի թշնամին է, որը «կրկին հիշեցնում է իր մասին և կրկին սպառնալիք ներկայացնում»: Լավրովի խոսքով՝ ռուսական կողմն այն ժամանակ ուղղված հարցին պատասխան է ստացել, որ Բորելին սխալ են հասկացել և նրա կողմից ասվածն ուրիշ իմաստ ուներ:
«Սակայն մտածողությունն ակնհայտ էր: Մեզ ընկալում են՝ որպես օտարի: Ինչպես մի օր արտահայտվել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման (ճիշտ է՝ ռուսական տնտեսության մասին), հարաբերությունները «կտոր-կտոր են եղած»,-պարզաբանել է Լավրովը:
«Երբ ես հարցազրույց տվեցի Վլադիմիր Սոլովյովին, նրա այն հարցին, թե մենք պատրա՞ստ ենք խզել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, ես դրական պատասխանեց, քանի որ այլևս հարաբերություններ չեն մնացել», - շարունակել է Լավրովը

Евросоюз воспринимает Россию как чужака, и готовность Москвы к возможному разрыву отношений с Брюсселем связана с тем, что этих связей "уже не осталось". Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу РБК, передает ТАСС.
Лавров напомнил о высказывании главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля в мае 2019 года: "Наш старый враг, Россия, снова заявляет о себе и снова представляет угрозу". "Мы тогда переспросили через его протокольную службу. Нам сказали, что это фигура речи и что его не так поняли. Но менталитет-то прорвался наружу. Нас воспринимают как чужака", - указал глава российского МИД.
"Когда я давал интервью Владимиру Соловьеву, на его вопрос, готовы ли мы к разрыву отношений с Евросоюзом, ответил утвердительно, потому что отношений не осталось уже, - продолжил Лавров. - Как однажды высказывался бывший президент США Барак Обама - правда, про российскую экономику - отношения разорваны в клочья".
Министр напомнил о проводившихся ежегодных встречах российского правительства с Еврокомиссией, о взаимодействии с ЕС в Совете партнерства и сотрудничества. "Все это было обрушено <...> Этого не было уже задолго до украинского кризиса", - отметил Лавров.