Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրողություններին, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերին: ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վերահաստատել է Եվրամիության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես անդրադարձել է մարդասիրական խնդիրներին՝ առանցքային համարելով Ադրբեջանում պահվող՝ հայկական կողմից գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց շուտափույթ և անհապաղ վերադարձին, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց հայտնաբերելուն և հայկական կողմին հանձնելուն առնչվող հարցերը:
Խոսելով հետպատերազմական շրջանում ի հայտ եկած նոր մարտահրավերների մասին՝ նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներին, հատկապես Սյունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքների անվտանգության հետ կապված խնդիրներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի շուրջ՝ անդրադառնալով ապագա համագործակցության հնարավորություններին և արդյունավետ փոխգործակցություն ակնկալելով:

President of Armenia Armen Sarkissian received the delegation led by European Union’s Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar, the Presidential Office told Armenpress.
The meeting was also attended by Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin.
The meeting sides discussed the post-war situation, the security and stability in the region. Mr. Klaar reaffirmed the EU’s support to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the peaceful settlement process of the Karabakh conflict.
President Sarkissian touched upon the humanitarian problems, stressing the need of quick and immediate return of the Armenian prisoners of war from Azerbaijan, as well as the search for missing in action and their transfer to the Armenian side.
As for the new challenges caused by the war, the Armenian President talked about the demarcation processes, especially the security of bordering communities of Syunik province.
At the meeting the officials also discussed the Armenia-EU partnership agenda, the future cooperation opportunities and the productive partnership.