Ռուսաստանի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի 2020 թվականի Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման շրջանակում ռուս խաղաղապահները շարունակում են աջակցել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը: Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Լաչինի հիդրոէլեկտրակայանի մեքենայական դահլիճը հայտնվել է ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում, իսկ հիդրոէլեկտրակայանի ամբարտակը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքում:

Russia Peacekeepers in Artsakh Help Resume Operation of Lachin Hydroelectric Power Plant
As part of the implementation of the trilateral statement by the president of Russia, the president of Azerbaijan, and the prime minister of Armenia on November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist in the resumption of peaceful life in Nagorno-Karabakh [(Artsakh)], the Russian Defense Ministry said in a statement.
"As a result of the agreements reached earlier, the machine room of the Lachin hydroelectric power plant [(HPP)] ended up in the area of responsibility of the Russian peacekeepers, whereas the dam of the hydroelectric power plant—in the area that has passed under the control of Azerbaijan.