Արայիկ Հարությունյանը հանդիպումներ է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի ու Օնիկ Գասպարյանի հետ. խոսնակ
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը «Արցախպրեսի» հետ զրույցում մեկնաբանել է Երևանում Արայիկ Հարությունյանի միջնորդական ջանքերի վերաբերյալ որոշ հրապարակումներ՝ նշելով, որ նա հանդիպումներ է ունեցել և՛ Նիկոլ Փաշինյանի, և՛ Օնիկ Գասպարյանի հետ:
Մեկնաբանության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հանդիպումների մասին այն տեղեկատվությունը, թե իբր նա ՀՀ Զինված Ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանից «պահանջում» է հրաժարական տալ, իրականությանն ընդհանրապես չի համապատասխանում։
Նախօրոք հայտարարած՝ միջնորդության պատրաստակամությանը համապատասխան՝ նախագահ Հարությունյանը հանդիպումներ է ունեցել և՛ Նիկոլ Փաշինյանի, և՛ Օնիկ Գասպարյանի հետ, նրանց հետ քննարկել է առկա իրավիճակի հաղթահարման հետ կապված որոշ հարցեր՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի ու Արցախի ներքին կայունության ու արտաքին անվտանգության առաջնահերթությունները: Օնիկ Գասպարյանի հետ հանդիպման ժամանակ ընդհանրապես չի քննարկվել հրաժարականի հարցը, և որևէ ճնշման մասին խոսք չի կարող լինել:
Ինչ վերաբերում է տվյալ հանդիպման ձևաչափին, ապա դրան մասնակցել է ոչ միայն ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը, այլ նաև ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և մեկ այլ պաշտոնատար անձ:
Հանրապետության նախագահը, ինչպես և հայտարարել էր, շարունակում է չեզոքություն պահպանել ՀՀ ներքաղաքական զարգացումների նկատմամբ, և նրա միջնորդական ջանքերն ուղղված են ճգնաժամի հաղթահարմանը՝ սահմանադրական, խաղաղ ու քաղաքակիրթ եղանակներով: Հատկապես ընթացիկ պայմաններում ապակայունությունը, արյունահեղությունն ու ատելությունը Հայրենիքը տանելու են պարզապես կործանման ճանապարհով»:

Информация о встречах президента Арцаха Араика Арутюняна, в ходе которых  он, якобы, "требует" отставки начальника Генштаба Вооруженных Сил Армении Оника Гаспаряна, не соответствует действительности.
Как передает News.am, oб этом заявила в беседе с "Арцахпресс" пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян, комментируя некоторые публикации относительно посреднических усилий Араика Арутюняна.   В комментарии Аванесян, в частности, отметила: "В соответствии с объявленной ранее готовностью к посредничеству, президент Арутюнян провел встречи и с Николом Пашиняном, и с Оником Гаспаряном.
С ними он обсудил некоторые вопросы, связанные с преодолением сложившейся ситуации, приняв за основу  приоритеты внутренней стабильности и внешней безопасности Армении и Арцаха. Во время встречи с Гаспаряном вопрос отставки вообще не обсуждался и о каком-либо давлении не может быть и речи. Что касается формата встречи, то в ней приняли участие не только директор СНБ Армении Армен Абазян, но и секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян и еще одно должностное лицо.
Как заявил президент республики, он продолжает сохранять нейтралитет в отношении внутриполитических событий в Армении, а его посреднические усилия направлены на преодоление кризиса".