Ադրբեջանի հրաժարումը ռազմագերու կարգավիճակ տալ գերեվարված հայ զինվորներին՝ իրավունքի կոպտագույն խախտում է. Արցախի ԱԳՆ
Ադրբեջանի հրաժարումը՝ ռազմագերու կարգավիճակ տրամադրել իր կողմից գերեվարված հայ զինծառայողներին և իրականացնել նրանց հայրենադարձությունը, ինչպես նաև ազատ արձակել քաղաքացիական անձանց, ինչի մասին հայտարարվել է փետրվարի 26-ին օտարերկրյա լրագրողների հետ Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցում և Ադրբեջանի ԱԳՆ փետրվարի 27-ի հայտարարությունում, միջազգային մարդասիրական իրավունքով Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է և ոչ մի քննադատության չի դիմանում: Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանության մեջ:
«Պաշտոնական Բաքվի մոգոնած դիրքորոշումն առ այն, որ իր կողմից պահվող հայ զինծառայողները ռազմագերիներ չեն, քանի որ գերեվարվել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, Ադրբեջանին չի ազատում Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևի կոնվենցիայով ստանձնված պարտավորություններից: Որպես Ժնևի կոնվենցիաների կողմ՝ Ադրբեջանը չի կարող կամայականորեն փոխել տվյալ անձանց կարգավիճակը՝ խուսափելու միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված միջազգային պարտավորություններից։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքը (jus in bello) պահպանելու և դրա պահպանումն ապահովելու Ադրբեջանի պարտավորության վրա չեն ազդում ուժ կիրառելու կանոններին (jus ad bellum) վերաբերող փաստարկները, որոնք կարգավորվում են այլ միջազգային պայմանագրերով, մասնավորապես՝ ՄԱԿ Կանոնադրությամբ: Պետությունների՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները պահպանելու պարտավորությունը բացարձակ է և որևէ կերպ կախված չէ ուժի կիրառման օրինականության մեկնաբանումից:
Իր փաստարկներում առ այն, որ գերեվարված զինծառայողները ռազմագերիներ չեն, Ադրբեջանը բացահայտ կերպով խեղաթյուրում է փաստերը և ցուցաբերում աղաղակող անպատժելիություն։ Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. դեկտեմբերին գերեվարված 64 հայ զինծառայողները տեղակայված են եղել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերում, որոնք եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահին գտնվում էին Արցախի ՊԲ վերահսկողության տակ: Նրանք իրենց դիրքերում էին՝ համաձայն Եռակողմ հայտարարության առաջին կետի պահանջի։ Այդ 64 զինծառայողների գերեվարումն Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության՝ ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցնելու հստակ պահանջի խախտման ուղղակի հետևանքն է։
Միջազգային մարդասիրական իրավունքով սահմանված պարտավորություններից խուսափելու նպատակով ռազմագերիների կարգավիճակը փոխելու Ադրբեջանի փորձը բառային լարախաղություն է, որը ակնհայտ է դառնում հենց այն փաստով, որ 2020 թ․ դեկտեմբերին գերեվարված զինծառայողներից բացի Ադրբեջանն առ այսօր հրաժարվում է նաև հայրենիք վերադարձնել 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում գերեվարված ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց: Ադրբեջանի դիրքորոշումը բացարձակապես անհիմն է ինչպես իրավական, այնպես էլ փաստագրական առումներով։
Ադրբեջանի բացահայտ խուսափումը հայ զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց վերաբերող միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված իր պարտավորություններից ոչ միայն հակասում է Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևի կոնվենցիայի և Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիայի պահանջներին, այլ նաև գերիների կարգավիճակը հավասարեցնում է պատանդների կարգավիճակին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը վերոհիշյալ անձանց պահում է՝ օգտագործելու նրանց որպես լծակ՝ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ իր ռազմավարական նպատակների իրագործման համար։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը նամակներ է հղել ՄԱԿ և ԵԽ մասնագիտացված մարմիններ՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված անձանց նկատմամբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կիրառման շարունակման վերաբերյալ մանրամասն վերլուծությամբ: Նամակներում հանգամանորեն բացատրվում է, թե ինչու այլ պետության հետ վեճ ունեցող պետության զինված ուժերի զինծառայողները հակառակորդի կողմից գերեվարվելու դեպքում իրավունք ունեն ստանալ ռազմագերու կարգավիճակ՝ անկախ այն բանից, թե այդ պետությունների միջև լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ ընթանում են, թե ոչ:
Նման կարծիքի են նաև միջազգային մասնագիտացված կառույցները, որոնք կոչված են հետևելու Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքով և մարդու իրավունքների բնագավառում միջազգային իրավունքով նախատեսված իր պարտավորությունների կատարմանը: Իրականում այդ կառույցները և՛ բաց հայտարարություններում, և՛ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ փակ հանդիպումների ժամանակ բազմիցս պահանջել են անհապաղ ազատել Ադրբեջանի կողմից գերեվարված ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց։ Ադրբեջանը շարունակում է հրաժարվել այդ պահանջները կատարելուց։
Համաձայն Եռակողմ հայտարարության և Ժնևի կոնվենցիաների դրույթների՝ պահանջում ենք Ադրբեջանի իշխանություններից սեփական խախտումներն ապօրինի հայտարարություններով արդարացնելու փոխարեն կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները։ Նաև կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ համաձայն Ժնևի բոլոր կոնվենցիաների առաջին հոդվածի՝ Ադրբեջանին պարտադրել անհապաղ և լիարժեք կերպով կատարել Կոնվենցիաներով սահմանված իր պարտավորությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan’s refusal to grant the status of prisoners of war to the Armenian servicemen and to repatriate them, as well as to release civilians as announced by the Azerbaijani president in an interview to foreign journalists on 26 February and by the Azerbaijani Foreign Ministry on 27 February, is a flagrant violation of Azerbaijan’s international obligations under international humanitarian law and does not stand up to scrutiny.
The manufactured position of official Baku that these captured Armenians are not prisoners of war, claiming they were captured after the signing of the Trilateral Statement by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan cannot exempt Azerbaijan from its obligations under the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners of War. Azerbaijan, as a signatory of the Geneva Conventions, does not have the liberty to redefine persons at its leisure to escape its international humanitarian law obligations. Azerbaijan's obligation to comply with, and strictly observe, international humanitarian law (jus in bello) and ensure its observance cannot be absolved by arguments regarding the rules of use of force, (jus ad bellum), which is governed by other international treaties, in particular the UN Charter. The obligation of States to comply with the principles of international humanitarian law is absolute, and it is not diluted in any manner whatsoever by arguments as to the lawfulness of any use of force.
In its argumentation that the captured servicemen are not POWs, Azerbaijan also openly distorts the facts on the ground and demonstrates utter impunity. The 64 Armenian servicemen captured by Azerbaijan in December 2020 were deployed in the villages of Khtsaberd and Hin Tagher of the Hadrut region of the Republic of Artsakh, which were under the control of the Artsakh Defence Army at the time of the signing of the Trilateral Statement. They were maintaining their positions as clearly required by Paragraph 1 of the Trilateral Statement. The capture of these 64 servicemen was a direct consequence of Azerbaijan’s violation of the Trilateral Statement’s clear call for a cessation of hostilities.
Azerbaijan’s semantic gymnastics — redefining POWs in order to avoid its international humanitarian law obligations — is immediately apparent by the fact that, in addition to the 64 servicemen captured in December 2020, Azerbaijan still refuses to repatriate persons captured during its military aggression against the Republic of Artsakh, which it unleashed on 27 September 2020.
Azerbaijan’s position is legally and factually bankrupt. Azerbaijan's blatant circumvention of its obligations under international humanitarian law in relation to the captured Armenian military personnel and civilians is not only contrary to the requirements of the Geneva Conventions relative to the Treatment of Prisoners of War and to the Protection of Civilian Persons in Time of War but it renders the Armenians held by Azerbaijan hostages. Indeed, Azerbaijan is detaining such persons for the very purpose of leverage to promote its position in the ongoing implementation of its strategic objectives against the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh sent letters to the specialized agencies of the UN and the Council of Europe, furnishing them a detailed analysis concerning the continuing application of international humanitarian law to persons captured by Azerbaijan.
The letters thoroughly explained why members of the armed forces of a State, while in a dispute with another State, are entitled to POW status if they fall into the hands of the enemy, regardless of whether there are full-scale hostilities between the two States.
The international specialized institutions charged with monitoring the implementation of Azerbaijan's commitments under international humanitarian and international human rights law, are in accord. In fact, these institutions have demanded, repeatedly, the immediate release of the prisoners of war and civilians held captive by Azerbaijan; they have done so in public statements and during closed meetings with Azerbaijani representatives. Azerbaijan refuses to comply.
Consistent with the requirements of the Trilateral Statement and the Geneva Convention, we demand that Azerbaijan comply with its international humanitarian law obligations rather than continue to try to justify its manifest violations with unlawful and vacuous statements. We further urge the international community, in accordance with the Common article 1 to all Geneva Conventions, to compel Azerbaijan to immediately and comprehensively comply with its clear obligations under the Conventions.