Լևոն Արոնյանն ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր հանդեպ վերաբերմունքը փոխվի, և Հայաստանում շախմատը նախկինի պես հարգանք վայելի։
Այս մասին այսօր՝ մարտի 3–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի երրորդ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով շախմատի Հայաստանի առաջատար շախմատիստ Լևոն Արոնյանի հեռանալու մասին որոշումը։
«Լևոն Արոնյանն իր հայտարարության մեջ արդեն ամեն ինչ ասել է։ Ես բացարձակապես որևէ կերպ չեմ խրախուսել նրա որոշումը։ Նույնիսկ ես նրան առաջարկել եմ հնարավորություն ստեղծել՝ այդ օժանդակությունը Հայաստանում շախմատ սիրողների կողմից տրամադրվի։ Նա ասել է՝ խնդիրն օժանդակության մեջ չի։ Ճիշտը հայտարարության մեջ կա։ Նա ասել է, որ վերադառնալու է, երբ իր նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվի և նախկինի նման շախմատը հարգվի Հայաստանում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

Levon Aronian said he would return when he is treated differently and when chess is respected in Armenia as it was in the pastNews.am reports.
This is what third President of Armenia, President of the Chess Federation of Armenia Serzh Sargsyan told reporters today, commenting on Armenia’s leading chess player Levon Aronian’s decision to leave Armenia.
“Levon Aronian said everything in his statement. I didn’t encourage his decision at all. I even suggested creating an opportunity for chess lovers to provide him with assistance in Armenia, to which he told me that it’s not about assistance. The truth lies in the statement,” Serzh Sargsyan said.