Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Ղարաբաղյան պատերազմում պարտությունը ծրագրված էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից։ Ռուսական լրատվամիջոցների համար այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
«Ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ առավել ևս պատերազմից հետո, շատ լուրջ կասկածներ հայտնվեցին իշխանությունների և անձամբ վարչապետի գործողությունների վերաբերյալ։ Կասկածներ հայտնվեցին իմ, երկու գեներալ-գնդապետի, երրորդ նախագահի և մարդկանց այլ խմբերի մոտ»,–ասաց Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջ եկած ոչ մի հարցի վերաբերյալ խելքին մոտ որևէ բացատրություն չկա։
«Նորմալ չէ, երբ իշխանությունը չի կարող խելամիտ որևէ բացատրություն տալ։ Օրինակ` ինչո՞ւ պատերազմի 3-րդ օրը կանգնեցվեց համատարած զորահավաքը, որը զինված ուժերի համալրում էր ենթադրում։ Ինչո՞ւ վարչապետը հոկտեմբերի 19-ին չընդունեց Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը՝ պատերազմի 4-րդ օրն իսկ իմանալով, որ պարտվելու ենք պատերազմում (ինչպես զեկուզել էին գլխավոր շտաբից)»,–ասաց Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ սրանք հանցագործության մասին հաղորդումներ են, որոնցով պետք է զբաղվեն քննչական մարմինները։ Այս հարցերի առնչությամբ պատասխանների բացակայությունը կարող է ցանկացած ենթադրության տեղիք տալ։

Второй президент Армении Роберт Кочарян не исключил, что поражение в войне было запланировано действующими властями. Об этом он заявил на пресс-конференции для российских СМИ в четверг, передает Sputnik Армения.
"И в ходе войны и преимущественно после войны были высказаны очень серьезные сомнения в действиях правительствах и лично премьера. Высказывались мной, двумя генерал-полковниками, третьим президентом и массой другой людей", - сказал Кочарян.
По его словам, власти не то что вразумительного, а какого-либо ответа в принципе не дали ни на один из вопросов, вызывающих сомнения.
"Это ненормально, когда власть не может дать вразумительных объяснений. К примеру, почему на 3 день войны была остановлена основная составляющая мобилизации, предполагающее пополнение ВС. Почему перед войной опытные боевые офицеры, генералы, полковники были заменены или отправлены в отставку? Почему премьер не принял предложение Владимира Путина 19 октября, зная [через Генштаб] на 4 день, что война будет проиграна", — сказал Кочарян.
Это сообщения о преступлениях, которыми должны занимать следственные органы. Мотивацию должны расследовать следственные органы. В условиях отсутствия ответов, могут возникнуть любые предположения.
"Есть серьезные основания предполагать, что это поражение было запланировано", - отметил Кочарян.
Он не понимают, почему страна пошла на создание тех же добровольческих объединений, почему перед войной многие опытные генералы были отправлены в отставку или заменены.