ՀՀ առողջապահության նախարար. Անհրաժեշտ է վերադառնալ դիմակային ռեժիմի պահպանմանը
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակման հաճախականությունը սկսել է աճել. երեկ 2922 թեստ է անցկացվել, որից 491-ը (16 տոկոս)` դրական արդյունքով: Այս մասին կառավարության նիստին հայտարարեց Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով` հունվար-փետրվար ամիսներին անցկացված թեստերի միայն մոտ 5-7 տոկոսի արդյունքներն էին դրական, իսկ այժմ դրական դեպքերի թիվն աճում է: Մասնագետներն ակնկալում են, որ հաջորդ շաբաթ թեստերի դրական արդյուքներն ավելի շատ կլինեն:
Ավանեսյանը նշեց, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է վերադառնալ դիմակի պարտադիր կրման  ռեժիմի պահպանմանը և խստորեն պահպանել անվտանգության բոլոր կանոնները, եթե ուզում ենք խուսափել նոր սահմանափակումների ներդրումից, որոնք այդ թվում ազդում են նաև երկրի տնտեսության վրա:
Նրա խոսքով` առաջիկա օրերին մարտի 8-ի տոնի կապակցությամբ առևտրի կենտրոններում և հյուրանոցներում ավելի մարդաշատ կդառնա, և շատ կարևոր է նաև այնտեղ խստորեն հետևել անվտանգության կանոններին:

Заболеваемость коронавирусной инфекцией в Армении начала расти: вчера было проведено 2922 исследований, из которых 491 (16%) дал положительный результат. Об этом на заседании правительства сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, передает News.am.
По ее словам, в январе-феврале лишь около 5-7% проведенных тестов были положительными, а сейчас число положительных случаев растет. Специалисты ожидают, что на следующей неделе положительных случаев будет уже еще больше.
Как отметила министр, в Армении необходимо вернуться к соблюдению масочного режима и к четкому следованию всем правилам безопасности, если мы хотим избежать внедрения новых ограничений, затрагивающих в том числе экономику страны.
По ее словам, в ближайшие дни в связи с праздником 8 марта в торговых центрах и гостиницах станет многолюднее, и очень важно и там четко соблюдать правила безопасности.