Հայաստանի իշխանությունները ռազմական դրության ռեժիմը չեն վերացնում, որպեսզի թույլ չտան իրենց անվստահության քվե հայտնեն։ Ռուսական ԶԼՄ-ների համար այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
«Մարտի 1-ի դեպքը «մակական խաղեր» է այն բանի համեմատ, ինչ հիմա է կատարվում։ Արդեն մեկ տարի է, որ արտակարգ դրության պայմաններում ենք ապրում։ Արդեն 4 ամիս է, ինչ պատերազմը դադարեցվել է, իսկ ռազմական դրությունը գործում է։ Ռազմական դրության ռեժիմը պահպանելու ողջ իմաստն այն է, որպեսզի իշխանությանն անվստահություն չհայտնեն»,–ասաց Քոչարյանը։
Ինչ վերաբերում է «Մարտի 1»-ի հարցով իր դեմ հարուցված քրգործին, երկրորդ նախագահը նշեց, որ իշխանությունը չի ուզում քրգործն ավարտին հասցնել, այլ փորձում են այն 7-8 տարի ձգձգել։
Նրա խոսքով` ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ փաստաբանները չեն հասկանում իրեն վերագրվող մեղադրանքի` Սահմանադրական կարգի տապալման և 2008-ին իր կողմից հայտարարված արտակարգ դրության կապը։
«Ես մինչև հիմա ինձ վերագրվող մեղադրանքի էությունն այդպես էլ չեմ հասկացել»,–ասաց Քոչարյանը։ Նա նշեց, որ զանգվածային անկարգություններ են եղել, որոնց ժամանակ նաև մեծ թվով ոստիկաններ են տուժել։

Власти Армении не отменяют режим военного положения в стране, чтобы не позволить выразить ему вотум недоверия. Об этом сказал экс-президент Армении Роберт Кочарян на пресс-конференции для российских СМИ в четверг, передает Sputnik Армения.
"1 марта - это детский лепет по сравнению с тем, что происходит сейчас. Мы живем в режиме ЧП и военного положения уже год. Войны нет уже 4 месяца, в Армении же - военное положение. А весь смысл в том, чтобы не позволить парламенту выразить недоверие премьеру", - отметил Кочарян, добавив, что возникает резонный вопрос: так это свержение конституционного строя или нет?
Что касается уголовного дела в отношении второго президента, Роберт Кочарян сказал, что власти не планируют завершать судебный процесс, они хотят затянуть его на 7-8 лет.
Второй президент отметил, что ни он, ни его адвокаты не понимают сути предъявленного ему обвинения в свержении Конституционного строя, в частности, связи с решением экс-президента ввести в 2008 году чрезвычайное положение.
"Я до сих пор не понял суть обвинения", - сказал Кочарян.
Кочарян отметил, что имели место массовые беспорядки, в ходе которых пострадало значительное число полицейских.