Լիովին հասկանալի է բանակի դիրքորոշումը՝ միջամտելու քաղաքական գործընթացներին․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարություն է տարածել Զինված ուժերի ԳՇ-ի՝ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող հայտարարության առնչությամբ։
«Ինձ համար լիովին հասկանալի է զինվորականության բարձրագույն հրամկազմի վրդովմունքը և բանակի դիրքորոշումը՝ միջամտելու իր իրավասություններից դուրս գտնվող քաղաքական գործընթացներին, ինչի պատճառը ոչ այլ ինչն էր, եթե ոչ վարչապետի անզգույշ փորձը՝ իր կրած նվաստացուցիչ պարտության մեղքը բանակի վրա բարդելու:
Դրանով հանդերձ, ուզում եմ ողջունել զինվորականության զուսպ պահվածքը՝ որոշ ուժերի կողմից նրան հակասահմանադրական գործողությունների մղելու կոչերի և դրդումների նկատմամբ: Նման պահվածքը ես գնահատում եմ, որպես բանակի ղեկավարության պետական մտածողության օրինակելի դրսևորում և երկիրը կործանարար ցնցումներից զերծ պահելու ազնիվ ձգտում, ինչն արժանի է մեր ողջ ժողովրդի անկեղծ երախտագիտությանը:
Միաժամանակ չափազանց վտանգավոր և դատապարտելի եմ համարում որոշ քաղաքական գործիչների անպատասխանատու հայտարարությունները՝ ռազմական հեղաշրջումը որպես պետության առողջացման դրական միջոց ներկայացնելու՝ դա հիմնավորելով որոշ երկրներում արձանագրված հաջող օրինակներով (Հարավային Կորեա, Եգիպտոս): Այդպիսի օրինակներ, անշուշտ, կան, բայց տասնապատիկ ավելի շատ են այն դեպքերը, երբ հեղաշրջումները, դառնալով պարբերական, բառիս բուն իմաստով հանգեցրել են պետականության ոչնչացման և ժողովուրդների տևական տառապանքների (Աֆղանստան, Լիբիա, Սոմալի, Եմեն, Իրաք, Սիրիա, Լիբանան, Նիկարագուա և այլն):
Ուստի ողջ հայության պարտքն է՝ առաջնորդվել բացառապես այս գիտակցությամբ և անել ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանը չլրացնի հիշյալ պետությունների շարքը», - նշված է ՀՀ առաջին նախագահի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է ilur.am կայքը։

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян распространил заявление в связи с заявлением Генштаба Вооруженных сил Армении с требованием отставки Никола Пашиняна, передает Aysor.am.
"Мне полностью понятны возмущение высшего военного командования и позиция армии вмешаться в находящиеся вне ее полномочий политические процессы, причиной чего является не что иное, как неосторожная попытка премьер-министра свалить вину за унизительное поражение на армию.
Вместе с тем, хочу приветствовать сдержанное поведение военных в ответ на призывы и побуждения некоторых сил толкнуть их на антиконституционные действия. Оцениваю подобное поведение как образцовое проявление государственного мышления руководством армии и честное стремление уберечь страну от губительных потрясений, что достойно искренней признательности всего нашего народа.
Одновременно считаю опасным и предосудительным безответственные заявления некоторых политических деятелей представлять военный переворот в качестве позитивного средства оздоровления государства, обосновывая это примерами зафиксированного в некоторых странах успешного опыта (Южная Корея, Египет). Такие примеры, несомненно, есть, но в десять раз больше случаи, когда перевороты, став периодическими, в буквальном смысле слова приводили к уничтожению государственности и длительным страданиям народов (Афганистан, Ливия, Сомали, Йемен, Ирак, Сирия, Ливан, Никарагуа и т.д.).
Посему долг всего армянства руководствоваться исключительно таким сознанием и делать все, чтобы Армения не пополнила список упомянутых государств", - отмечается в опубликованном на сайте ilur.am заявлении первого президента Армении.