ԱՄՆ Սենատում ստորագրահավաք է սկսվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ-նամակը Բայդենին ուղարկելու համար
ԱՄՆ-ի Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը Սենատում երկկուսակցական նամակի ներքո ստորագրահավաք է սկսել, որով կոչ է արվում նախագահ Ջո Բայդենին հետևել Կոնգրեսի՝ Հայոց ցեղասպանությունն ամբողջական ու պաշտոնապես ճանաչելու օրինակին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
Սենատի նամակում մեջբերվում է Բայդենի 2020 թվականի ապրիլին՝  Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, արված հայտարարությունը, որտեղ նա վստահեցրել է՝ «աջակցել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին»՝ նկատելով, որ Կոնգրեսն արդեն հստակեցրել է իր դիրքորոշումը, «ժամանակն է անել դա նաև գործադիր մարմնում»: Նամակն ավարտվում է ճշմարտության հզոր կոչով:
«Երկու կուսակցությունների վարչակազմերը լռում են Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության վերաբերյալ: Մենք կոչ ենք անում ձեզ կոտրել այս օրինաչափությունը և պաշտոնապես ճանաչել այն, որ Հայոց ցեղասպանությունը ցեղասպանություն էր»,-ասված է նամակում:
ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է, որ ամերիկահայերը և բոլոր աջակիցները միանում են սենատոր Մենենդեսին՝ կոչ անելով սենատորներին ստորագրել նախագահ Բայդենին ուղղված նամակը:

Menendez Collecting Senate Signatures on Letter Asking President Biden to Recognize Armenian Genocide
US Senator Robert Menendez (D-NJ), Chairman of the Foreign Relations Committee, is collecting Senate signatures on a bipartisan letter calling on President Biden to follow the lead of Congress in fully and formally recognizing the Armenian Genocide, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Armenian Americans and our allies across the country join with Senator Menendez in calling on Senators to sign this request that President Biden act – in accord with his own Senate record and the clear will of Congress – to lock in honest and ongoing U.S. government-wide recognition and remembrance of the Armenian Genocide,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “Take action today at anca.org/Menendez to ask your Senators to add their names to bipartisan appeal.
The Senate letter cites President Biden’s April 2020 Armenian Genocide Remembrance Day statement, in which he pledged “to support a resolution recognizing the Armenian Genocide,” noting that, since “Congress has already made its position clear. It is time for the executive branch to do so as well.” The letter closes with a powerful call for truth: “Administrations of both parties have been silent on the truth of the Armenian Genocide. We urge you to break this pattern of complicity by officially recognizing that the Armenian Genocide was genocide.”
The ANCA has issued a national call-to-action — anca.org/Menendez — encouraging advocates to write, call, and tweet their Senators to cosign the letter led by Senator Menendez.