Վազգեն Մանուկյանի մեղադրանքը լրացվել է. ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՔԿ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), և որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
2021թ. մարտի 9-ին որոշում է կայացվել`Վազգեն Մանուկյանին առաջադրված մեղադրանքը փոխելու մասին, և նրան կրկին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով:
Մեղադրանքը լրացվել է 2021թ. փետրվարի 26-ին Բաղրամյան պողոտայում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից հնչեցված կոչերով, որոնք ևս պարունակում են իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը տապալելու բռնի կոչեր:
Նախաքննությունն ավարտվել է, Վազգեն Մանուկյանին և նրա պաշտպանին հայտնվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց՝ ծանոթացման:

Следственный орган дополнил обвинение Вазгену Манукяну
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в связи с публичными призывами Вазгена Манукяна к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя, озвученными на митингах 12 и 20 февраля на площади Свободы, передает News.am.
В распространенном СК сообщении также говорится: "Ранее мы сообщали, что ему предъявлено обвинение по ст. 301 УК Армении (публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности или насильственному свержению конституционного строя), и в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
9 марта 2021 г было принято решение об изменении обвинения, выдвинутого Вазгену Манукяну, и ему предъявлено обвинение по статье 301 Уголовного кодекса Армении.
Обвинение было дополнено в связи с призывами, озвученными им  на митинге на проспекте Баграмяна 26 февраля, поскольку также содержат призывы к захвату власти и свержению конституционного строя.
Предварительное следствие завершено, Вазгену Манукяну и его адвокату сообщено о завершении предварительного следствия, им переданы материалы уголовного дела для ознакомления".