ՍԴ-ում նախագահի դիմումը մուտք է եղել. եռօրյա ժամկետում կորոշվի դրա համապատասխանությունը ՍԴ օրենքի պահանջներին
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով նախագահի դիմումը մուտքագրվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարան։
«Եռօրյա ժամկետում պետք է որոշվի դիմումի համապատասխանությունը ՀՀ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 24-րդ և 25-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՍԴ մամուլի քարտուղար Եվա Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ դրանից հետո շարունակվելու է դիմումի նախնական ուսումնասիրության փուլը։
«Այն նախատեսում է 30-օրյա ժամկետ՝ դիմումն ստանալու պահից սկսած։ Նշված ժամկետում որոշվելու է դիմումի հետագա ճակատագիրը», - տեղեկացրեց ՍԴ մամուլի քարտուղար Եվա Թովմասյանը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հարցով դիմել է Սահմանադրական դատարան։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ իրավունքի ուժով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանն ազատված է պաշտոնից:

КС Армении получил заявление президента по вопросу начальника ГШ ВС Оника Гаспаряна
Конституционный суд Армении получил заявление президента Армена Саркисяна о решении вопроса соответствия Конституции закона "О военной службе и статусе военнослужащего".
"Заявление получено. В трехдневный срок будет решен вопрос соответствия заявления президента требованиям статей 24 и 25 конституционного закона "О конституционном суде". После этого продолжится этап предварительного изучения заявления", - сказала Aysor.am пресс-секретарь КС Армении Ева Товмасян.
По ее словам, этап предварительного изучения заявления предполагает 30-дневный срок с момента получения документа, и за это время будет решена дальнейшая судьба заявления.
Напомним, что сегодня правительство Армении заявило, что начальник Главного штаба ВС Армении Оник Гаспарян с 10 марта считается освобожденным от должности.
После этого президент Армении Армен Саркисян обратился в КС.
Между тем, председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян заявил, что начальник Главного штаба ВС Армении все еще не считается освобожденным от должности.