Ռուսաստանը և Բելառուսը ոչ թե ընկերներ են, այլ եղբայրներ. Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ Մինսկի՝ աշխարհում ընկերներ չունենալու մասին հայտարարությունը, նշել է, որ Ռուսաստանը և Բելառուսը ոչ թե ընկերներ են, այլ եղբայրներ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն «Минская лыжня» սպորտային փառատոնի ժամանակ հայտարարել էր, որ բելառուսներն աշխարհում ընկերներ չունեն:  Լրագրողները հարցրել են Պեսկովին, թե ինչպես է Կրեմլը ընկալում այս հայտարարությունը:
«Մենք այն կարծիքին ենք, որ նման հայտարարությունը դժվար թե վերաբերի Ռուսաստանին: Ի վերջո, մենք գտնվում ենք նույն միության մեջ, և այստեղ մենք ոչ թե ընկերներ ենք, այլ եղբայրներ», - ասել է Պեսկովը:

Песков прокомментировал слова Лукашенко об отсутствии у Беларуси друзей
Пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, комментируя слова президента Беларуси Александра Лукашенко об отсутствии у его страны друзей, отметил тесную связь между двумя государствами, передает РИА Новости
Лукашенко в субботу после участия в спортивном празднике "Минская лыжня" заявил, что у белорусов друзей в мире нет. Его слова приводило агентство Белта.
Журналисты спросили у Пескова, как в Кремле понимают эти заявления.
"Мы исходим из того, что такое заявление вряд ли может относиться к России. Все-таки мы в одном союзном государстве, и здесь, скорее, мы не друзья, а братья", - ответил пресс-секретарь Путина.