Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել Թուրքիայի քաղաքացի. նա հանձնվել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին. պաշտոնական
Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխել Թուրքիայի քաղաքացի, վիճակը կայունանալուց հետո դուրս է գրվել և հանձնվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
«Սույն թվականի մարտի 18-ին ժամը 17:09-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Ստեփանակերտի շտապ օգնության բժշկական կայան» ահազանգ է ստացվել, որ Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինվորական հոսպիտալում է գտնվում Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի բնակիչ, 1965թ. ծնված Մեհմադ էսսեն Հասանին՝ «Սուր կորոնար համախատանիշ, սրտի ռիթմի խանգարում, նախասրտերի թրթռում, կարդիոգեն շոկ, սրտամկանի տարած ինֆարկտ» ախտորոշումով:
Վիճակը կայունանալուց հետո դուրս է գրվել և հանձնվել Ռուսական խաղաղապահ զորակազմին»,- հայտնում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։

Official: Turkey Citizen Transferred to Hospital in Stepanakert, Delivered to Russian Peacekeeping Contingent
The Ministry of Health of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has made the following announcement:
"On March 18 at 5:09 p.m. the Emergency Station of the Ministry of Health of Artsakh in Stepanakert received an alarm according to which a resident of Istanbul, Mehmad Essen Hasani (born in 1965) was at the military hospital of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh and was diagnosed with "acute coronary syndrome, arrhythmia, atrial fibrillation, cardiogenic shock and stroke of heart muscle".
Afterwards, the patient was transferred to the Republican Medical Center of Artsakh where all the actions were taken. The patient was brought out of cardiogenic shock and was provided with medical services at the reanimation unit where he stayed until March 10 (1 p.m.).
After his situation became stable, he was discharged and delivered to the Russian peacekeeping contingent."
Earlier, Sputnik Armenia, citing its source, had reported that an Azerbaijani man had been transferred to the Republican Hospital of Stepanakert after suffering from a heart attack and had undergone a heart surgery (stenting of coronary vessels)News.am reports.