Ադրբեջանի նախագահի ագրեսիվ հռետորաբանությունը բարդացնում է կառուցողական համագործակցությունը. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը պատասխանել է խորհրդարանի Ալյընտրանքային ժողովրդավարական բարեփոխումներ (ADR) խմբակցության ղեկավար Ֆերնան Կարթայզերի հարցերին, որոնք վերաբերում են հրադադարից հետո ԼՂ ապագայի շուրջ պահպանվող անորոշությանը։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է պատգամավորի հարցերն ու Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարի պատասխանները.
Հարց. Ո՞րն է ԵՄ մոտեցումն Արցախի իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրային իրավունքի դիտանկյունից, վերջնական ճանաչումը, ի՞նչ եք կարծում։
Պատասխան. ԵՄ-ն հույս ունի, որ կողմերին կհաջողվի բանակցությունների միջոցով գտնել տևական լուծում, որը կսահմանի ԼՂ իրավական կարգավիճակը բոլոր կողմերի համաձայնությամբ։ Այս առումով, ԵՄ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, ԵԱՀԿ գործող նախագահի և նրա անձնական ներկայացուցչի ջանքերին։
Հարց. Ինչպե՞ս է Լյուքսեմբուրգը գնահատում ԵԽԽՎ հունվարի 25-ի թիվ 2357 բանաձևի պահանջների հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի մոտեցումները, արդյո՞ք կառավարությունը կարծում է, որ կողմերը կատարել են բանաձևի բոլոր դրույթները, եթե ոչ՝ որտե՞ղ է Լյուքսեմբուրգը տեսնում մոտեցումների տարբերություն, մասնավորապես, բանաձևի հետևյալ ձևակերպումներում. «հրաժարվել իրավիճակը սրող հայտարարություններից, որոնք կարող են արգելափակել քաղաքական երկխոսությունը, ապահովել եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած հումանիտար պարտավորությունների կատարումը՝ բոլոր գերիների և այլ պահվող անձանց և զոհերի մարմինների վերադարձ, մշակութային ժառանգության պահպանում, սրբավայրերի պղծման, մասնավոր սեփականության ոչնչացման և կատարված ռազմական հանցագործությունների հարցերով անկախ հետաքննության իրականացում՝ ընդհուպ մինչև մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելը»։
Պատասխան. Գերիների փոխանակման հարցը հրադադարի հայտարարության այն կետերից է, որն ամենախնդրահարույցն է մինչ օրս։ Հայաստանը վերադարձրել է իր մոտ պահվող բոլոր անձանց, սակայն մեծ թվով հայ ռազմագերիներ դեռևս շարունակում են պահվել Ադրբեջանում։ Երկու երկրների միջև ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որը հատկապես շարունակաբար բորբոքում է Ադրբեջանի նախագահը, բարդացնում է կառուցողական համագործակցությունը։ Տարածաշրջանի մշակութային ժառանգության պահպանումը կողմերի համար նույնպես շարունակում է մնալ վիճելի հարցերից մեկը։
Հարց. Ադրբեջանը նախկինում բազմիցս քննադատել է ԵՄ-ին և անդամ երկրներին։ Այդ երկրի ԱԳ նախարարությունը, մասնավորապես, հունվարի 31-ին, հայտարարություն է տարածել՝ ԵՄ մոտեցումները որակելով միակողմանի և երկակի ստանդարտների վրա հիմնված, որը կարող է փչացնել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները։ Իսկ Իլհամ Ալիևը 2020թ. դեկտեմբերի 24-ին դիմելով ֆրանսիացի, բելգիացի և հոլանդացի քաղաքական գործիչներին, նրանց անվանել է երկերեսանիներ, կոչ անելով՝ բացել աչքերը և նայել իրականությանը։ Ալիևը նաև ասել է. «Թո՛ղ այդ բանաձևերն անեծք լինեն ձեզ համար»։ Ինչպիսի՞ հետևանքներ են ունեցել այդ հայտարարությունները Լյուքսեմբուրգ-Ադրբեջան հարաբերությունների վրա։ Հաշվի առնելով այս իրողությունները և անցյալ տարվա դեկտեմբերի 18-ին կայացած ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցության խորհրդի հանդիպումը՝ որքանո՞վ է պատեհ ունենալ այդպիսի համագործակցություն Ադրբեջանի հետ՝ ներառյալ ԱլԳ չևաչափում։
Պատասխան. Ադրբեջանը ԵՄ հարևանության քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության մասնակից է, որը հնարավորություն է տալիս ԵՄ և անդամ երկրներին ներգրավվել ո՛չ միայն կառուցողական, այլև՝ քննադատական երկխոսության մեջ Ադրբեջանի հետ։ Այս կերպ ԵՄ-ն կարող է կարևոր դերակատար դառնալ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միջազգային իրավունքը և մարդու իրավունքները հարգելու համատեքստում։
Հարց. 2020թ. նոյեմբերի 19-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը հայտարարություն արեց ԼՂ իրավիճակի վերաբերյալ։ Լյուքսեմբուրգի կառավարությունը դրանից ի վեր տեսե՞լ է կոնկրետ զարգացումներ տարածաշրջանում ԵՄ պահանջների առումով։ Եթե ոչ, ինչպիսի՞ խնդիրներ կան և ո՞վ է պատասխանատու դրանց համար։
Պատասխան. Հրադադարի ռեժիմը նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից ի վեր պահպանվում է մինչ օրս՝ բացառությամբ որոշ միջադեպերի, այնուամենայնիվ, ագրեսիվ հռետորաբանությունը չի վերացել և գերիների փոխանակման հարցը փակուղում է։ Չի անցկացվել նաև ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ հետաքննություն, հումանիտար իրավիճակը ԼՂ-ում շարունակում է մնալ ծանր, միջազգային կազմակերպությունների մուտքը տարածաշրջան արգելափակվում է Ադրբեջանի կողմից, դեռևս չկան նախանշաններ հակամարտության տևական լուծման համար։
Հարց. Պատրաստվու՞մ է արդյոք ԵՄ-ն օժանդակություն տրամադրել տարածաշրջանի բնակչությանը՝ կանխելու համար հումանիտար աղետն Արցախում։
Պատասխան. ԵՄ-ն հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել է տարածաշրջանին ներկայիս ճգնաժամի օրերից, որը կազմել է 6.9 միլիոն եվրո։
Հարց. ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը և ԵՄ նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունն ազդեցություն ունեցե՞լ են այդ երկրի նկատմամբ եվրոպական վիզային քաղաքականության վրա, հատկապես՝ ադրբեջանական դիվանագիտական անձնագիր կրողների համար։
Պատասխան. Վիզային քաղաքականությունը կարգավորվում է Ադրբեջանի հետ 2014թ. կնքված վեզաների դյուրացման և հետընդունման համաձայնագրերով, և այդ առումով ոչինչ չի փոխվել։
Հարց. Լյուքսեմբուրգը սատարու՞մ է ԵԱՀԿ կողմից ԼՂ-ում դիտորդներ տեղակայելու հնարավորությանը։ Կարո՞ղ է ԵԱՀԿ-ն դերակատարություն ունենալ տարածաշրջանում ռազմական հանցագործությունների հետաքննության գործընթացում։
Պատասխան. ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության տեղակայումը հնարավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությամբ այդպիսի դիմում ստանալու պարագայում։ Լյուքսեմբուրգն աջակցում է այդ առաջարկին և, սկզբունքորեն, ԵԱՀԿ ջանքերին։ ԵԱՀԿ գործառույթը հակամարտությունների կանխարգելումը և դրանց լուծումն է։ Այն չունի որևէ գործիքակազմ՝ զբաղվելու ռազմական հանցագործությունների հետաքննությամբ։

Агрессивная риторика президента Азербайджана осложняет конструктивное сотрудничество: глава МИД Люксембурга
Министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн ответил на вопросы Фернана Картера, главы парламентской фракции “Альтернативные демократические реформы” Люксембурга (АДР), относительно неопределенного будущего Нагорного Карабаха после прекращения военных действий.
"Арменпресс" представляет вопросы депутата и ответы министра иностранных дел Люксембурга.
Вопрос: Каков подход ЕС к правовому статусу Арцаха с точки зрения международного общественного права, окончательного признания, что Вы думаете об этом?
Ответ: ЕС надеется, что стороны путем переговоров, которые определят правовой статус Нагорного Карабаха с согласия всех сторон, смогут найти прочное решение. В этом отношении ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Действующего председателя ОБСЕ и его личного представителя.
Вопрос: Как Люксембург оценивает подходы Армении и Азербайджана к требованиям резолюции ПАСЕ 2357 от 25 января? Считает ли правительство, что стороны выполнили все положения резолюции? Если нет, то в чем Люксембург видит разницу в подходах? В частности в следующей формулировке: “Воздерживаться от отягчающих заявлений, которые могут помешать политическому диалогу, обеспечить выполнение гуманитарных обязательств о возвращении всех пленных, тел погибших, сохранении культурного наследия, не осквернения святынь, содержащихся в трехстороннем заявлении, вплоть до того пока виновные не будут привлечены к ответственности”
Ответ: Вопрос об обмене пленными - один из самых проблемных пунктов объявления о прекращении огня. Армения вернула всех пленных, но большое количество армянских военнопленных все еще содержится в Азербайджане. Агрессивная риторика между двумя странами, которую постоянно ведет именно президент  Азербайджана, осложняет конструктивное сотрудничество. Сохранение культурного наследия региона также остается одним из спорных вопросов для сторон.
Вопрос: В прошлом Азербайджан неоднократно критиковал страны-члены ЕС. МИД этой страны, в частности, 31 января выступил с заявлением, в котором подходы ЕС были охарактеризованы как односторонние, основанные на двойных стандартах, которые могут нанести ущерб отношениям с Азербайджаном. Ильхам Алиев 24 декабря 2020 года, обращаясь к французским, бельгийским и голландским политикам, назвал их лицемерами, призвав  раскрыть глаза и взглянуть на действительность. Алиев заявил: “Пусть эти решения станут Вашим проклятием”. Каковы были последствия этих заявлений для люксембургско-азербайджанских отношений? С учетом этих реалий, насколько целесообразно такое сотрудничество с Азербайджаном, в том числе в  ракурсе сотрудничества ЕС-Азербайджан?
Ответ: Азербайджан является участником Соглашения соседства ЕС и Восточного партнерства, что дает возможность странам-членам ЕС вовлечься не только в конструктивный, но и в критический диалог с Азербайджаном. Таким образом, ЕС может стать важным игроком в контексте международного права и уважения прав человека со стороны властей Азербайджана.
Вопрос: 19 ноября 2020 г. верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности сделал заявление по ситуации в Нагорном Карабахе. Правительство Люксембурга с тех пор видело ли конкретные развития в плане требований ЕС в регионе. Если нет, какие есть проблемы и кто несет за них ответственность?
Ответ: Режим прекращения огня сохраняется до сих пор, за исключением некоторых инцидентов, тем не менее, агрессивная риторика не исчезла и вопрос обмена пленными находится в тупике. Не проводилось также и расследование военных преступлений, гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает оставаться тяжелой, въезд международных организаций в регион блокируется Азербайджаном, пока нет признаков длительного решения конфликта.
Вопрос: Собирается ли ЕС оказать содействие населению региона для предотвращения гуманитарной катастрофы в Арцахе?
Ответ: ЕС оказывал гуманитарное содействие с начала нынешнего кризиса, которое составило 6,9 млн евро.
Вопрос: Сложившаяся в Нагорном Карабахе ситуация и агрессивная риторика властей Азербайджана в отношении ЕС оказали ли влияние на европейскую визовую политику в отношении этой страны, особенно для владельцев азербайджанских дипломатических паспортов?
Ответ: Визовая политика с Азербайджаном регулируется решениями 2014 года. В этом плане, ничего не изменилось.
Вопрос: Люксембург поддерживает возможность размещения наблюдателей ОБСЕ в Нагорном Карабахе? Может ли ОБСЕ сыграть роль в расследовании военных преступлений в регионе?
Ответ: Размещение миссии наблюдателей ОБСЕ возможно при получении такого заявления с согласия всех сторон. Люксембург поддерживает это предложение и, в принципе, и усилия ОБСЕ. Функция ОБСЕ -предотвращение конфликтов и их разрешение. У нее нет ни одного инструментария для расследования военных преступлений.